Puchar Świata w Novym Měście 2015
Puchar Świata w Novym Měście 2015 / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Pavel Hrdlička

Norwescy biathloniści Tiril Eckhoff i Tarjei Boe wygrali rozegrane dziś biegi pościgowe w czeskim Novym Měscie, zaliczane do Pucharu Świata. Na trzecim miejscu damskiego podium znalazła się także Marte Olsbu Røiseland, a druga lokata wśród mężczyzn przypadła młodszemu z braci Boe – Johannesowi Thingnesowi.

Ostatni dzień pierwszego tygodnia rywalizacji w czeskim Novym Měscie zainaugurował bieg pościgowy kobiet na dystansie 10 kilometrów, który rozpoczął się punktualnie o godzinie 12:00. Jako pierwsza na trasę wyruszyła Norweżka Tiril Eckhoff, a tuż za nią zmagania rozpoczęły Ukrainka Yuliia Dzhima (+9.3) i Włoszka Lisa Vitozzi (+15.0).

Ostatecznie tylko Skandynawce udało się utrzymać miejsce na podium. 30-latka otworzyła listę startową i ukończyła zmagania jako pierwsza z czasem 27:28.0. Druga w sobotę Ukrainka Dzhima spudłowała dziś dwukrotnie i spadła na szóstą lokatę, natomiast Włoszka Vitozzi pomyliła się na strzelnicy aż ośmiokrotnie (!) i uplasowała się na 27. pozycji.

Niedzielne podium uzupełniły Niemka Denise Herrmann (+24.0) oraz rodaczka i rówieśniczka triumfatorki, Marte Olsbu Røiseland (+29.9). Pierwsza z nich zanotowała jedno pudło, a druga aż trzy – tyle samo, co zwyciężczyni biegu.

W czołowej „10” uplasowały się także: Szwedka Linn Persson (+30.9), Niemka Franziska Preuss (+35.8), Ukrainka Yuliia Dzhima (+39.8), Białorusinka Hanna Sola (+1:05.8), Francuzka Anaïs Bescond (+1:21.7), Słowaczka Paulína Fialková (+1:26.9) oraz kolejna z Francuzek – Anaïs Chevalier-Bouchet (+1:30.8).

W niedzielnej rywalizacji wzięła udział tylko jedna Polka – Kamila Żuk, choć na starcie zmagań powinna stawić się także 51. w sobotnim sprincie Kinga Zbylut. 25-latka nie uczestniczyła jednak w dzisiejszym biegu. Nasz jedyny żeński „rodzynek” – Kamila Żuk zanotowała spadek o pięć pozycji – z 33. na 38.

Skrócone wyniki biegu pościgowego kobiet:

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Tiril Eckhoff Norwegia 27:28.0 (3)
2. Denise Herrmann Niemcy 27:52.0 +24.0 (1)
3. Marte Olsbu Røiseland Norwegia 27:57.9 +29.9 (3)
4. Linn Persson Szwecja 27:58.9 +30.9 (1)
5. Franziska Preuss Niemcy 28:03.8 +35.8 (2)
6. Yuliia Dzhima Ukraina 28:07.8 +39.8 (2)
7. Hanna Sola Białoruś 28:33.8 +1:05.8 (4)
8. Anaïs Bescond Francja 28:49.7 +1:21.7 (1)
9. Paulína Fialková Słowacja 28:54.9 +1:26.9 (2)
10. Anaïs Chevalier-Bouchet Francja 28:58.8 +1:30.8 (4)
38. Kamila Żuk Polska 30:30.6 +3:02.6  (3)
DNS Kinga Zbylut Polska
Tiril Eckhoff
Tiril Eckhoff / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Steffen Prößdorf

Cztery godziny później rozpoczął się bieg pościgowy mężczyzn na 12,5 kilometra. Jako pierwszy na trasę wyruszył Francuz Simon Desthieux, a tuż za nim zmagania rozpoczęli ci, którzy uzupełnili sobotnie sprinterskie podium – Szwed Sebastian Samuelsson (+2.4) i Niemiec Arnd Peiffer (+4.4).

Ostatecznie tylko Francuzowi udało się utrzymać miejsce „na pudle”. 29-latek ukończył niedzielne zmagania na trzeciej pozycji, myląc się dwukrotnie. Szwed Samuelsson spudłował na strzelnicy aż cztery razy i spadł na 12. lokatę, natomiast Niemiec Peiffer uplasował się na 10. pozycji z trzema błędami na koncie.

Niedzielny bieg pościgowy mężczyzn na 12,5 kilometra padł łupem Norwega Tarjei Boe, który osiągnął najlepszy rezultat czasowy – 28:17.3 Drugie miejsce zajął jego młodszy brat – Johannes Thingnes (+8.2), a trzecie wspomniany wcześniej Francuz Desthieux (+11.5).

W czołowej „10” uplasowali się także: Słoweniec Jakov Fak (+12.8), Norweg Sturla Holm Lægreid (+13.4), dwaj Francuzi – Quentin Fillon Maillet (+13.5)i Émilien Jacquelin (+14.8), Niemiec Benedikt Doll (+15.5), Ukrainiec Dmytro Pidruchnyi (+29.5) i wspomniany wcześniej Niemiec Arnd Peiffer (+37.2).

Polacy nie startowali.

Skrócone wyniki biegu pościgowego mężczyzn:

1. Tarjei Boe Norwegia 28:17.3 (1)
2. Johannes Thingnes Boe Norwegia 28:25.5 +8.2 (2)
3. Simon Desthieux Francja 28:28.8 +11.5 (2)
4. Jakov Fak Słowenia 28:30.1 +12.8 (0)
5. Sturla Holm Lægreid Norwegia 28:30.7 +13.4 (2)
6. Quentin Fillon Maillet Francja 28:30.8 +13.5 (2)
7. Émilien Jacquelin Francja 28:32.1 +14.8 (1)
8. Benedikt Doll Niemcy 28:32.8 +15.5 (2)
9. Dmytro Pidruchnyi Ukraina 28:46.8 +29.5 (0)
10. Arnd Peiffer Niemcy 28:54.5 +37.2 (3)
Tarjei Boe
Tarjei Boe / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Steffen Prößdorf

Najlepsi biathloniści świata wrócą do pucharowej rywalizacji już w czwartek, 11 marca. Czeka ich wówczas sprint na 10 kilometrów. Kobiety do biathlonowych zmagań przystąpią dzień później. Pobiegną na dystansie o 2,5 kilometra krótszym. Gospodarzem kolejnego weekendu Pucharu Świata ponownie będzie czeskie Nové Město.