Monika Hojnisz-Staręga
Monika Hojnisz-Staręga / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Marcus Cyron

Monika Hojnisz-Staręga zdobyła złoty medal biathlonowych mistrzostw Europy, które dziś rozpoczęły się w Dusznikach-Zdroju. 29-latka triumfowała w biegu indywidualnym. Drugie miejsce wywalczyła Ukrainka Anastasiya Merkushyna, a trzecie Rosjanka Larisa Kuklina.

Pierwszy dzień Otwartych Mistrzostw Europy w Biathlonie w Dusznikach-Zdroju i od razu polskie zwycięstwo! Ogromną radość sprawiła nam Monika Hojnisz-Staręga, która pomyliła się dziś tylko raz – podczas drugiej wizyty na strzelnicy Tauron Areny – i z czasem 45:17.1 okazała się najlepsza w biegu indywidualnym na 15 kilometrów kobiet.

Dla 29-latki to drugi złoty medal w historii jej startów na mistrzostwach Europy. Wcześniej – w 2013 roku Polka triumfowała w bułgarskim Bansku w biegu pościgowym. Na tej samej imprezie wywalczyła także dwa razy brąz – w sprincie oraz biegu indywidualnym.

Duszniki Arena
Duszniki Arena / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Marcus Cyron

Drugie miejsce, tuż za plecami Hojnisz-Staręgi, zajęła 26-letnia Anastasiya Merkushyna (+2.9). Ukrainka była bezbłędna i prowadziła po czwartym strzelaniu. Bardzo dobry bieg naszej rodaczki – zawodniczki AZS AWF Katowice podczas ostatniej rundy biegowej zdecydował o tym, że złoty medal trafił w ręce chorzowianki, a nie naszej wschodniej sąsiadki.

Trzecia lokata przypadła Rosjance Larisie Kuklinie. 30-latka zanotowała dziś tylko jedno pudło – podczas czwartej, ostatniej wizyty na strzelnicy i z nieco ponad 15-sekundową stratą uplasowała się na najniższym stopniu podium.

W czołowej „10” uplasowały się także: Rosjanka Anastasia Shevchenko (+33.5), Ukrainka Iryna Petrenko (+2:11.1), Szwedka Ella Halvarsson (+2:14.3), Niemka Stefanie Scherer (+2:19.1), Bułgarka Milena Todorova (+2:24.7), kolejna Ukrainka Ekaterina Bekh (+2:26.3) oraz kolejna ze Szwedek Elisabeth Högberg (+2:42.1).

Pozostałe dwie Polki, które wzięły udział w biegu indywidualnym na 15 kilometrów kobiet, uplasowały się poza najlepszą „40”. Magdalena Gwizdoń była 43. (+5:28.6), a Natalia Tomaszewska 74. (+7:27.8).

Poz. Nazwisko Reprezentacja Czas Strata Pudła
1. Monika Hojnisz-Staręga Polska 45:17.1 (1)
2. Anastasiya Merkushyna Ukraina 45:20.0 +2.9 (0)
3. Larisa Kuklina Rosja 45:32.6 +15.5 (1)
4. Anastasia Shevchenko Rosja 45:50.6 +33.5 (0)
5. Iryna Petrenko Ukraina 47:28.2 +2:11.1 (0)
6. Ella Halvarsson Szwecja 47:31.4 +2:14.3 (1)
7. Stefanie Scherer Niemcy 47:36.2 +2:19.1 (1)
8. Milena Todorova Bułgaria 47:41.8 +2:24.7 (2)
9. Ekaterina Bekh Ukraina 47:43.4 +2:26.3 (2)
10. Elisabeth Högberg Szwecja 47:59.2 +2:42.1 (3)
43. Magdalena Gwizdoń Polska 50:45.7 +5:28.6 (3)
74. Natalia Tomaszewska Polska 52:44.9 +7:27.8 (4)

O godzinie 14:15 do rywalizacji w biegu indywidualnym na 20 kilometrów przystąpią panowie. Na liście startowej znalazło się łącznie 147 nazwisk. Wśród nich sześć polskich. Biało-Czerwonych reprezentować będą Grzegorz Guzik (nr 39), Andrzej Nędza Kubiniec (nr 40), Marcin Szwajnos (nr 73), Tomasz Jakieła (nr 78), Przemysław Pancerz (nr 97) i Wojciech Skorusa (nr 139).

Relacja na żywo z biegu indywidualnego mężczyzn od godziny 14:15 w Kanale 1. Radia GOL. Zawody z największą przyjemnością skomentuje dla Państwa Mateusz Orłowski.