Tak jak dekadę wcześniej Frankel, tak i Baaeed zamknął wątpiącym usta podczas Ebor Festival. Wygrana tego czteroletniego ogiera w Juddmonte International Stakes była głównym wydarzeniem czterodniowego festiwalu w York. Z kolei na Służewcu Dzień Arabski upłynął pod znakiem triumfu Hana Rastabana w Nagrodzie Europy.

Zgodnie z oczekiwaniami to Mishriff był głównym rywalem Baaeeda w jego debiucie na dystansie powyżej mili. Na dwa furlongi przed metą faworyt rozpoczął finiszowy atak na prowadzącego przeciwnika, a na furlong przed metą był już liderem i powiększał swoją przewagę nad resztą stawki – w celowniku wyniosła ona 6,5 długości. Tym samym Baaeed przedłużył do dziesięciu swoją serię zwycięstw.

Następnego dnia brzemię Frankela nosiła na sobie Alpinista – jako jego córka przystępowała do Yorkshire Oaks w roli głównej rywalki dla triumfatorki z Epsom, Tuesday. Ponownie oczekiwania sprzed gonitwy się spełniły – dopiero na finiszowej prostej wprawdzie wyprzedziły rozprowadzające gonitwę La Petite Coco i Magical Lagoon, a w celowniku o jedną długość ciała lepsza była siwej maści pięciolatka. Była to jej siódma wygrana z rzędu – ma jednak w swojej wyścigowej historii porażki jako dwu- i trzylatka.

W piątkowym Lonsdale Cup uwaga miała być skupiona na Stradivariusie, jednak po raz pierwszy w swojej już legendarnej karierze z powodu kontuzji został on wycofany. Tym samym do roli głównego faworyta urósł Trueshan – dopóki i on nie został wycofany, tym razem ze względu na stan toru. W efekcie fani na torze w York mogli być mocno rozczarowani, a kwestię zwycięstwa zamknął Quickthorn, biegnąc praktycznie cały dystans ponad dwóch mili na prowadzeniu, pokonując drugiego Coltrane’a aż o 14 długości.

W drugiej piątkowej gonitwie zaliczanej do British Champions Series konie miały do przebiegnięcia tylko 5 furlongów – taki jest dystans Nunthorpe Stakes. Gonitwa ta nie zawiodła miłośników pojedynków młodości i doświadczenia – tym razem górą była pięcioletnia Highfield Princess, rozsądniej rozkładając siły na kilometrowej prostej toru w York, na ostatnim furlongu dopiero doganiając, wyprzedzając i wygrywając o 2,5 długości z dwuletnią The Platinum Queen, debiutującą pod Hollie Doyle. Niemniej spodziewać się należy, że w przyszłym roku to właśnie ta klacz będzie wysoko liczona w Nagrodzie 1000 Gwinei – przetarcie na torze w Newmarket będzie miała 24 września w Juddmonte Cheveley Park Stakes, gdzie  zadebiutuje na sześć furlongów.

Na Służewcu wydarzeniem tygodnia był Dzień Arabski. W Nagrodzie Europy triumfował Han Rastaban – dokładając tym samym triumf na 2600 m do wygranej niecały miesiąc wcześniej w Derby Arabskich. Z kolei w Al Khalediah Poland Cup na 1600 m dość łatwo wygrał Mayar Al Khalediah, wykorzystując wycofanie się stajennego kolegi, Rasmy’ego, a także słabą formę Frehela de Bozouls. W pozostałych gonitwach imiennych zwyciężali Ocean Al Maury (Nagroda Białki), Almared (Memoriał Bogdana Ziemańskiego), Medan (Nagroda Sabelliny), El Nadira (Nagroda Emaela) i Nesmah (Memoriał Izabelli Pawelec-Zawadzkiej).

W następny weekend możemy być świadkami pierwszej od czterech lat trójkoronacji na Służewcu – na starcie St. Leger stanie bowiem triumfator Rulera i Derby, Jolly Jumper.

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, curler, sędzia, sekretarz Polskiej Federacji Klubów Curlingowych, naiwny idealista