Rekord Polski w biegu na 60 m przez płotki i rekord świata w biegu na milę – oba kobiet – będą zagrożone w środowe popołudnie. Pia Skrzyszowska i Gudaf Tsegay przystąpią do mityngu Copernicus Cup z chęcią zapisania się na szczytach list wszech czasów.

O rekordzie Polski w płotkarskim sprincie mówi się coraz głośniej od mityngu w Düsseldorfie, podczas którego Skrzyszowska wyrównała drugi w historii polskiej lekkoatletyki rezultat Grażyny Rabsztyn. W ostatnią sobotę w Łodzi do wyrównania rekordowego osiągnięcia Zofii Bielczyk zabrakło tylko setnej części sekundy. Sama zawodniczka zapowiadała, że jest to dla niej motywacja przed mityngiem w Toruniu.

Copernicus Cup to najbardziej prestiżowy mityng halowy w Polsce – w cyklu World Athletics Indoor Tour ma rangę złotą. Oznacza to, że do Grodu Kopernika w 850 rocznicę urodzin astronoma przyjadą największe gwiazdy światowej lekkoatletyki. I spodziewać się można najlepszych czasów na świecie. Rekord Polski (7,77 s) z 1980 roku nie jest dużo słabszy od rekordu świata, ustanowionego przez Susannę Kallur w Karlsruhe w 2008 roku (7,68 s). Może i taki wynik wybiega Skrzyszowska w Toruniu? Napędzać do tego ją będą rywalki – m.in. Adrianna Sułek, Nadine Visser, Britany Anderson czy Luca Kozák.

Próbę pobicia halowego rekordu świata na milę z pewnością podejmie Gudaf Tsegay. Jej rodaczka Genzebe Dibaba ustanowiła go na poziomie 4:13,31 w 2016 roku w Sztokholmie. Choć jest to konkurencja nierozgrywana ani na igrzyskach olimpijskich, ani na mistrzostwach świata, również w hali, przez lata była ona bardzo prestiżowo traktowana przez średniodystansowców. Ewentualny rekord niewątpliwie byłby ozdobą mityngu w Toruniu.

W innych konkurencjach również zobaczymy najlepszych polskich i zagranicznych lekkoatletów. Podobnie jak w sobotę w Łodzi w skoku o tyczce wystąpią Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski i Robert Sobera, ale też Ernest Obiena czy nieobecny w Atlas Arenie Thiago Braz. Na 60 m przez płotki wśród panów zaprezentują się m.in. Roger Iribarne czy Damian Czykier, z kolei ten dystans bez płotków wśród pań przebiegną m.in. Ewa Swoboda, Magdalena Stefanowicz czy Kristsyna Tsimanouskaya. Na dystansie 400 m miała zaprezentować się Natalia Kaczmarek, jednak kontuzja wykluczyła ją z występu w Toruniu. Pojawią się za to Kinga Gacka czy Lieke Klaver, a wśród mężczyzn Kajetan Duszyński czy Óscar Husillos.

Mityng rozpocznie się o godz 17:15. Relację na kanale 1. Radia GOL poprowadzi z Areny Toruń Mateusz Orłowski.

fot. Marta Gajewska

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Z wykształcenia hungarysta, z pasji dziennikarz i komentator sportowy, członek Klubu Dziennikarzy Sportowych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS), uczestnik Programu dla Młodych Reporterów AIPS, miłośnik sportów olimpijskich, curler, sędzia, sekretarz Polskiej Federacji Klubów Curlingowych, naiwny idealista