Zwycięstwo Huberta Hurkacza to najważniejsza informacja dla polskich kibiców podczas pierwszego dnia Australian Open. Wrocławianin wygrał z Białorusinem Egorem Gerasimovem w czterech setach.

Hubert Hurkacz pewnie rozpoczął tegoroczny występ w australijskim szlemie od wygrania pierwszej partii 6:2. Najlepszy polski tenisista grał bardzo pewnie, atakował i wywierał presję na rywalu. Kolejne dwie odsłony miały bardzo podobny przebieg. 106. w rankingu Gerasimov w obu setach wychodził na prowadzenie, a wrocławianin odrabiał straty i tie-break decydował o losach rywalizacji. W drugim secie decydującą rozgrywkę wygrał Polak, a w trzecim Białorusin. Czwarty i ostatni set to powrót do pewnej gry Huberta i wygrana 6:3. Ostatecznie, Hurkacz pokonał Gerasimova 6:2, 7:6, 6:7, 63. W drugiej rundzie Polak zmierzy się z leworęcznym Francuzem Adrianem Mannarino.

Najbardziej zacięty mecz odbył się w ćwiartce Huberta Hurkacza. Aslan Karatsev pokonał Jaume Munara w pięciu setach. 3:6, 7:6, 6:7, 6:4, 6:4. Trwające niespełna pięć godzin spotkanie na Kia Arena przysporzyło kibicom wielu emocji i zwrotów akcji. Należy docenić kondycję Rosjanina, który jeszcze w sobotę zdobył tytuł w Sydney a dziś wytrzymał trudy rywalizacji na pełnym dystansie pięciu setów.

Z grona najwyżej rozstawionych zawodników swoje spotkania wygrali bez straty seta Zverev i Nadal. Czterech setów potrzebowali do awansu: Berrettini, Shapovalov, Khachanov. U pań pewne zwycięstwa faworytek: Sakkari, Osaka, Badosa, Krejcikova i Barty. Liderka rankingu oddała tylko jednego gema kwalifikantce Tsurenko. Odpadła amerykańska nadzieja tenisa Cori Gauff.

Jutro do gry wkracza reszta Polaków w rozgrywkach singlowych. Iga Świątek zagra drugi mecz na Rod Laver Arena. Spotkanie powinno rozpocząć się około 2:30 czasu polskiego, rywalką kwalifikantka Dart. Na Margaret Court Arena z Simoną Halep zagra Magda Fręch. Polscy kibice mogą liczyć, że to spotkanie rozpocznie się po meczu Igi. Za to w podobnym czasie co Świątek swoje spotkanie rozegra Magda Linette. Po drugiej stronie siatki stanie Łotyszka Anastasija Sevastova. Nad ranem swoje spotkanie rozpocznie Kamil Majchrzak, który zmierzy się z Włochem Andreasem Seppim. Zapowiada się długa noc dla fanów tenisa w Polsce. Na pewno przyda się kilka odbiorników, aby śledzić poczynania wszystkich reprezentantów.

Michał Szewczyk

Wszystkie wyniki

Singiel mężczyzn:

Hubert Hurkacz (Polska, 10) – Jegor Gierasimow (Białoruś) 6:2, 7:6 (7-3), 6:7 (5-7), 6:3

Benjamin Bonzi (Francja) – Peter Gojowczyk (Niemcy) 6:3, 6:3, 6:3

Dominik Koepfer (Niemcy) – Carlos Taberner (Hiszpania) 6:1, 3:6, 6:4, 6:1

Rafael Nadal (Hiszpania, 6) – Marcos Giron (USA) 6:1, 6:4, 6:2

Matteo Berrettini (Włochy, 7) – Brandon Nakashima (USA) 4:6, 6:2, 7:6 (7-5), 6:3

Sebastian Korda (USA) – Cameron Norrie (W.Brytania, 12) 6:3, 6:0, 6:4

Denis Shapovalov (Kanada, 14) – Laslo Djere (Serbia) 7:6 (7-3), 6:4, 3:6, 7:6 (7-3)

Cristian Garin (Chile,16) – Facundo Bagnis (Argentyna) 6:3, 6:4, 5:7, 6:7 (4-7), 6:3

Gael Monfils (Francja, 17) – Federico Coria (Argentyna) 6:1, 6:1, 6:3

Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 19) – Tomas Martin Etcheverry (Argentyna) 6:1, 6:2, 7:6 (7-2)

Karen Chaczanow (Rosja, 28) – Denis Kudla (USA) 3:6, 6:3, 6:2, 7:6 (7-2)

Aleksandar Vukic (Australia) – Lloyd Harris (RPA, 30) 4:6, 6:3, 7:5, 7:6 (7-3)

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 31) – Alejandro Tabilo (Chile) 6:2, 6:2, 6:3

Pedro Martinez (Hiszpania) – Federico Delbonis (Argentyna) 7:6 (17-15), 3:6, 6:4, 6:2

Dusan Lajovic (Serbia) – Marton Fucsovics (Ungarn) 6:3, 4:6, 6:1, 6:7 (6-8), 6:1

Kwon Soon Woo (Korea Płd.) – Holger Vitus Nodskov Rune (Dania) 3:6, 6:4, 3:6, 6:3, 6:2

Radu Albot (Moldau) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:3, 6:4, 4:6, 6:2

Stefan Kozlov (USA) – Jiri Vesely (Czechy) 7:5, 6:3, 6:4

Adrian Mannarino (Francja) – James Duckworth (Australia) 6:4, 2:6, 3:6, 6:2, 6:1

Aleksander Bublik (Kazachstan) – Ernesto Escobedo (USA) 3:6, 7:6 (7-5), 6:3, 6:3

Corentin Moutet (Francja) – Lucas Pouille (Frankreich) 3:6, 6:3, 6:4, 6:3

Tallon Griekspoor (Holandia) – Fabio Fognini (Włochy) 6:1, 6:4, 6:4

Singiel kobiet:

Barbora Krejcikova (Czechy, 4) – Andrea Petkovic (Niemcy) 6:2, 6:0

Maria Sakkari (Grencja, 5) – Tatjana Maria (Niemcy) 6:4, 7:6 (7-2)

Nuria Parrizas Diaz (Hiszpania) – Irina Maria Bara (Rumunia, 9) 6:3, 6:1

Naomi Osaka (Japonia, 13) – Maria Camila Osorio Serrano (Kolumbia) 6:3, 6:3

Jelina Switolina (Ukraina, 15) – Fiona Ferro (Francja) 6:1, 7:6 (7-4)

Amanda Anisimova (USA) – Arianne Hartono (Holandia) 2:6, 6:4, 6:3

Qinwen Zheng (Chiny) – Aleksandra Sasnowicz (Białoruś) 6:3, 1:6, 7:6 (10-5)

Harmony Tan (Francja) – Julia Putincewa (Kazachstan) 6:3, 6:3

Bernarda Pera (USA) – Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) 7:5, 6:3

Marta Kostjuk (Ukraina) – Diane Parry (Francja) 6:1, 7:6 (7-2)

Tereza Martincova (Czechy) – Lauren Davis (USA) 7:5, 6:2

Madison Brengle (USA) – Dajana Jastremska (Ukraina) 6:1, 0:6, 5:0 i krecz Jastremskiej

Maryna Zanevska (Belgia) – Kaja Juvan (Słowenia) 7:6 (9-7), 7:6 (7-4)

Alison van Uytvanck (Belgia) – Cristina Bucsa (Hiszpania) 6:3, 6:4

Lucia Bronzetti (Włochy) – Warvara Graczewa (Rosja) 3:6, 6:2, 6:3

Xiyu Wang (Chiny) – Viktoria Kuzmova (Słowacja) 7:5, 6:3

Elena Ruse (Rumunia) – Jasmine Paolini (Włochy) 6:1, 6:3