To był dzień pod znakiem tenisa na najwyższym światowym poziomie. W turnieju mężczyzn rangi ATP 1000 w Madrycie poznaliśmy ćwierćfinalistów. Jednym z nich jest Hubert Hurkacz.

Polak był uważany za delikatnego faworyta tego starcia. Jednak operujący jednoręcznym backhandem Dusan Lajović to bardzo niebezpieczny zawodnik na korcie ziemnym. W poprzedniej rundzie Serb wyeliminował “siódemkę” tego turnieju Caspera Ruuda.

Obaj zawodnicy dobrze rozpoczęli to spotkanie, pewnie wygrywając swoje gemy serwisowe. Więcej szans na przełamanie miał Polak, ale udało się to dopiero przy stanie 6:5 dla Hurkacza i dało to od razu wygraną w pierwszej partii. W drugim secie rozstawiony z dwunastką w tym turnieju Polak przełamał rywala przy stanie 2:1 i pewnie wygrał również drugiego seta i cały mecz 7:5,6:3.

Tym razem obyło się bez dramatycznego trzysetowego starcia. Warto podkreślić świetną dyspozycję Hurkacza przy własnym serwisie. Polak posłał aż szesnaście asów, a Lajović miał tylko trzy szansę na przełamanie i żadnej nie wykorzystał. W ćwierćfinale poprzeczka dla Hurkacza idzie dużo wyżej, bo zmierzy się z liderem rankingu Novakiem Djokoviciem. Djokovic znalazł się w ćwierćfinale bez gry, ponieważ jego rywal Andy Murray nie wyszedł do meczu z powodu choroby. Spotkanie Djokovica z Hurkaczem zaplanowano na piątek na godzinę 14.00 na korcie Manolo Santany.

Zamiast Nole na korcie centralnym swoje spotkanie rozegrał Andriej Rublow, który pokonał Daniela Evansa 7:6,7:5. Po tym spotkaniu na korcie pojawili się Rafael Nadal i Belg David Goffin. Długo zapowiadało się na kolejną łatwą wygraną Nadala na mączce. Hiszpan prowadził 6:3,5:3 i miał dwie piłki meczowe, których jednak nie wykorzystał. Belg wygrał cztery gemy z rzędu i całego seta 7:5.  W decydującej partii obaj pilnowali swojego serwisu i o wyniku meczu zadecydował tie-break. W nim najpierw Hiszpan prowadził 4:1, później Belg miał piłki meczowe przy stanie 6:4. Nadal genialnie bronił się i zagrywał precyzyjne skróty w najważniejszych momentach. Obaj zawodnicy mieli w tym spotkaniu po cztery piłki meczowe! Lepszy okazał się Nadal wygrywając 11:9 w decydującym tie-breaku.

W sesji wieczornej w ćwierćfinale zameldował się następny Hiszpan Carlos Alcaraz, pokonując Camerona Norrie’ego, również w trzech setach 6:4,6:7,6:3. Obrońca tytułu, Alexander Zverev znalazł się w ćwierćfinale po zaledwie czterdziestominutowym spotkaniu. Jego rywal Lorenzo Musetti skreczował przy stanie 6:3,1:0 dla Niemca. Swoje spotkania bez większych problemów wygrali Stefanos Tsitsipas i Felix Auger-Aliassime.

W piątek pora na ćwierćfinały. Wszystkie pojedynki singlowe zostaną rozegrane na korcie Manolo Santany. Zaczną o 14:00 Djokovic i Hurkacz, później czeka nas hiszpańskie starcie Nadal – Alcaraz. O 20:00 na kort wyjdą Rublew i Tsitsipas, a jako ostatni zaprezentują się Auger-Aliassime i Zverev. Zostaną również rozegrane ćwierćfinały w deblu. Hubert Hurkacz i John Isner zagrają z niemiecką parą Krawietz/Mies na korcie Arantxy Sanchez około 17.00.