Halvor Egner Granerud
Halvor Egner Granerud / źródło: commons.wikimedia.org / fot. Ailura

Halvor Egner Granerud został zwycięzcą konkursu indywidualnego w Niznym Tagile. Drugie miejsce Daniel Huber, a trzecie Robert Johansson, który zaliczył awans z 25 miejsca i pobił rekord skoczni. Najlepszym z Polaków okazał się Aleksander Zniszczoł. Olek zajął najwyższe miejsce w karierze i skończył zawody na szóstym miejscu. Punkty zdobyło czterech Polaków. Dramat zaliczył Markus Eisenbichler, który prowadził po pierwszej serii. Niemiec trafił tragiczne warunki i skończył ostatecznie na 28. miejscu. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Granerud. 

Po 1 serii w czołowej trójce nie było niespodzianek. Prowadził będący w kapitalnej formie Markus Eisenbichler, drugi był także świetnie skacząc Halvor Egner Granerud, a trzecie Daniel Huber, który był na podium w Wiśle, a z powodu kwarantanny nie startował w Kussamo. Sensacją było czwarte miejsce Aleksandra Zniszczoł. Do drugiej serii awansowało jeszcze trzech innych Polaków. Jakub Wolny był 11, Maciej Kot 15, a Tomas Pilch 22. Punktów nie zdobyli dziś Paweł Wąsek oraz Stefan Hula. 

Druga seria to popis Roberta Johanssona. Norweg, który był 25. po pierwszej serii, złapał podmuch wiatru i skoczył 142.5 metra. Był to nowy rekord skoczni w Niznym Tagile. Poprzedni należał do jego rodaka Johna Andre Forfanga i wynosił 141.5 metra. Johansson bardzo długo utrzymywał się na prowadzeniu. 

W drugiej serii niestety główną rolę odgrywał wiatr. Zawodnicy mieli odejmowane punkt za dobre warunki, ale nie do końca tak to wyglądało. Wiatr pod narty wiał dopiero w drugiej części zeskoku, przy wyjściu z progu mocno kręcił. Druga seria nie była udana dla Tomasza Pilcha oraz Macieja Kota obaj trafili źle warunki i mocno spadli w klasyfikacji zawodów. Pilch uzyskał jedynie 96.5 metra, a Maciej Kot 111. Ostatecznie Pilch zajął 30 miejsce, a Kot zakończył jako 25. Dobry skok oddał Jakub Wolny, który miał problemy w powietrzu, ale wylądował na 122 metrze. Polak miał jednak bardzo dużo odjętych punktów i spadł w klasyfikacji. Zawody zakończył na 15 miejscu, ale do czołowej 10 stracił jedynie 2.2 punktu. 

Ogromną sensacją konkursu został Thomas Lackner. Austriak do tej pory nigdy nie punktował w zawodach Pucharu Świata, a dziś zajął czwarte miejsce. 

Najlepszy wynik w karierze uzyskał Aleksander Zniszczoł. Polak dobrze poradził sobie w dzisiejszym konkursie i zajął szóste miejsce. Uzyskał 131 i 122 metry. Poprzednim najlepszym wynikiem było dziewiąte miejsce w Zakopanem osiem lat temu. 

Zwycięzcą i nowym liderem Pucharu Świata został Halvor Egner Granerud, który był dziś nie do zatrzymania i o prawie 15 punktów wyprzedził Daniela Huberta. Norweg skoczył 132.5 i 132 metry. Huber uzyskał 131 i 133, a Robert Johansson 120.5 oraz wspomniany rekord skoczni 142.5 metra. 

Ogromnym pechowcem został Markus Eisenbichler, który był na dobrej drodze do zwycięstwa tych zawodów. Niemiec prowadził po pierwszej serii, ale w drugiej otrzymał bardzo mocny podmuch wiatru, ratował się przed upadkiem i spadł na bulę. Uzyskał jedynie 80 metrów i zajął 28 miejsce. 

Wyniki konkursu: 

1. Halvor Egner Granerud 🇳🇴 270.0 

2. Daniel Huber 🇦🇹 255.7 

3. Robert Johansson 🇳🇴 254.1

4. Thomas Lackner 🇦🇹 249.3

5. Pius Paschke 🇩🇪 241.6

6. Aleksander Zniszczoł 🇵🇱 230.6 


15. Jakub Wolny 🇵🇱 221.7

25. Maciej Kot 🇵🇱 198.3 

30. Tomasz Pilch 🇵🇱 164.8 


32. Paweł Wąsek 🇵🇱 104.3 

41. Stefan Hula 🇵🇱 91.9 

UDOSTĘPNIJ