Karl Geiger wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w Lahti. W czołowej dziesiątce uplasował się też Polak – Piotr Żyła.

Tysięczny konkurs Pucharu Świata został otworzony przez Denisa Kornilova. Rosjanin uzyskał 99,5 metra, co dało mu 78,1 pkt. W pierwszej rundzie rywalizowało siedmiu Polaków. Niestety, awansu do serii finałowej nie zdołali wywalczyć: Jakub Wolny (111,5 m), Aleksander Zniszczoł (101 m), Paweł Wąsek (97,5 m) i Klemens Murańka (92 m).

Liderem na półmetku zawodów był z kolei Karl Geiger. Niemiec uzyskał 122.5 metra, co dawało mu 128,6 pkt. 1,1 pkt mniej zgromadził zajmujący 2. pozycję – Ryoyu Kobayashi z Japonii (122,5 m). Na 3. lokacie znajdował się lider Pucharu Świata – Stefan Kraft (119,5 m).

Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (116 m), zajmował 9. miejsce z dorobkiem 115,9 pkt.

W najlepszej „30” znaleźli się również Dawid Kubacki (116 m) i Kamil Stoch (114 m), którzy zajmowali 13. i 24. miejsce.

W drugiej rundzie znacznie lepiej poradził sobie Kamil Stoch, który poszybował na 126,5 metra, za co otrzymał nawet jedną 20. Łącznie trzykrotny mistrz olimpijski zdobył 244,9 pkt.

W drugiej grupie zawodników oglądaliśmy Dawida Kubackiego. 3. skoczek klasyfikacji generalnej lądował na 125 metrze i wyprzedził rodaka z Zębu o 2 oczka.

Po dwudziestu skoczkach rundy finałowej prowadził natomiast Robert Johansson z Norwegii (117,5 m; 127 m), którego nota wyniosła 250 pkt.

Dwukrotnego brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich z Pjongczangu zdołał pokonać Piotr Żyła. Brązowy medalista Mistrzostw Świata z Lahti lądował na 127 metrze i 50 centymetrze i zapisał na swoim koncie 251,6 pkt.

Wiślanina wyprzedził dopiero 6. po pierwszej serii – Stephan Layhe. Niemiec skakał w niedzielę po 116,5 i 125 metrów, co dało mu 254,3 pkt.

Jeszcze lepiej spisał się Michael Hayboeck, który w pierwszej rundzie skoczył 118 metrów. W drugiej próbie Austriak doleciał do 125 metra i objął prowadzenie z notą 259,1 pkt.

Z pozycji lidera konkursu długo się nie nacieszył, gdyż chwilę później zdetronizował go jego rodak – Stefan Kraft. 126 metrów z finału dało skaczącemu w żółtym plastronie lidera 260,5 pkt. 5,9 pkt więcej zgromadził jednak Karl Geiger, który w serii finałowej uzyskał aż 130 metrów.

Na podium zdołał uplasować się też Hayboeck, który zawdzięcza to nieco słabszej próbie Ryoyu Kobayashiego. Japończyk lądował na 122 metrze i zajął finalnie 7. miejsce.

Piotr Żyła uplasował się na 6. lokacie, Dawid Kubacki był 11., zaś Kamil Stoch 12.