Norweg Marius Lindvik okazał się najlepszy w konkursie wieńczącym sezon 2021/2022 Pucharu Świata. Na drugim miejscu znalazł się Japończyk Yukiya Sato, a podium uzupełnił Słoweniec Peter Prevc. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki zajął dziewiąte miejsce.

Aktualny mistrz świata w lotach prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał 241,5 metra. W drugiej próbie dołożył 245,5 metra i zwyciężył z przewagą 8,3 pkt. nad drugim Yukiya Sato. Japończyk latał na odległość 236,5 i 242,5 metra, co pozwoliło mu stanąć na podium pierwszy raz w tym sezonie. Trzecie miejsce wywalczył Słoweniec Petera Prevca (235,5 m; 240 m). Za nim uplasowało się kolejnych czterech podopiecznych Roberta Hrgoty: Timi Zajc, Anze Lanisek, Ziga Jelar i Cene Prevc. Ósmą pozycję zajął Ryoyu Kobayashi, przypieczętowując Kryształową Kulę. Dziewiąty był najlepszy z naszych, Dawid Kubacki, a czołową dziesiątkę zamknął Michael Hauboeck.

W ostatnim konkursie pod wodzą Michala Doleżala “biało-czerwoni” zaprezentowali się dobrze. Dawid Kubacki, po lotach na odległość 231 i 235 metrów zajął dziewiątą lokatę. Po pierwszej serii na trzecim stopniu podium był Piotr Żyła, który uzyskał 237,5 metra. Jednak wiślanin zepsuł finałową próbę (221,5 m) i spadł na dwunaste miejsce. Czternastą lokatę wywalczył Kamil Stoch, fruwając 225 i 231,5 metra. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie i były wizytówką lotów narciarskich. Tylko w drugiej serii zawodnicy dziewięciokrotnie lądowali poza rozmiarem Letalnicy – 240 metrów.

Finałowe zawody w Planicy decydowały o kolejności, aż czterech klasyfikacji. Ryoyu Kobayashi (1621 pkt.) po raz drugi w karierze odebrał Kryształową Kulę. Reprezentant Japonii zwyciężył z przewagą 106 punktów nad drugim Karlem Geigerem (1515 pkt.). W ostatnim konkursie na trzecie miejsce awansował Marius Lindvik (1231 pkt.), pokonując o 4 punkty Halvora Egnera Graneruda (1227 pkt.). Czternaste miejsce zajął najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (480 pkt.).

Małą Kryształową Kulę za loty wygrał Ziga Jelar (270 pkt.), który o zaledwie 10 punktów wyprzedził kolegę z reprezentacji, Timiego Zajca (260 pkt.). Trzecie miejsce wywalczył Stefan Kraft (224 pkt.), a najlepszym z Polaków był Piotr Żyła (160 pkt.) sklasyfikowany na szóstym miejscu.

W Pucharze Narodów Austriacy (5789 pkt.) obronili się przed Słoweńcami (5742 pkt.), utrzymując 47-punktową przewagą. Trzecie miejsce przypadło Niemcom (5389 pkt.). Polacy zajęli szóstą pozycję z wynikiem 2321 punktów.

Zwycięzcą minicyklu Planica 7 został Timi Zajc (1532,5 pkt.). Słoweniec o 3,8 punktu wyprzedził Mariusa Lindvika (1528,7 pkt.) oraz o 7,4 pkt. Petera Prevca (1525,1 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch (1465,5 pkt.) zajął dziesiątą pozycję.