Alfa Romeo Racing Orlen potwierdziła, że po sezonie 2021 skład zespołu opuści Antonio Giovinazzi, a zastąpi go Chińczyk Guanyu Zhou.

Zhou swoją karierę w profesjonalnych wyścigach rozpoczął w 2015 od startów w niemieckiej oraz włoskiej Formule 4. Za naszą zachodnią granicą nie osiągnął zbytnich sukcesów, w Italii natomiast wygrał 3 wyścigi, stanął na podium 9 razy i zakończył rywalizację na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej.

To pozwoliło mu awansować do prestiżowej Formuły 3, gdzie spędził kolejne 3 sezony. Zaliczył tam wtedy 13 finiszów w najlepszej “3” i dwa triumfy. Od 2019 startuje natomiast w Formule 2 w barwach Uni-Virtousi. Już w swojej debiutanckiej kampanii był imponujący, gdyż zgarnął jedno pole position, pięć razy stanął na podium i sezon zakończył na 7 miejscu z dorobkiem 140 “oczek”.

W kolejnym roku Zhou był pretendentem od tytułu od samego startu. Pierwszy weekend miał dość przeciętny, a przez cały 2020 prezentował dość mieszaną formę. Wygrał tylko raz, a w najlepszej “3” kończyk wyścig tylko 6 razy, ostatecznie plasując się dopiero na 6 miejscu w klasyfikacji generalnej, ulegając chociażby Nikicie Mazepinowi, Callumowi Illotowi, czy mistrzowi serii – Mickowi Schumacherowi.

W trwającym sezonie Zhou zdecydowanie podniósł poziom. W F2 wykorzystuje swoje doświadczenie i toczy z Oscarem Piastrim walkę o tytuł. Na ten moment do Australijczyka – również podopiecznego akademii Alpine – traci 36 punktów. Ma na koncie trzy zwycięstwa oraz 7 wizyt na podium, a do zakończenia rywalizacji pozostały nadal dwie rundy z trzema wyścigami – Arabia Saudyjska oraz Abu Zabi.

Zhou w seriach juniorskich dał się poznać jako fantastyczny zawodnik w kwalifikacjach, a także bardzo dobry w utrzymaniu stałego tempa i dbania o opony. Jego debiut w Formule 1 w 2022 będzie sporym wydarzeniem dla jego kraju, jako że Zhou będzie pierwszym Chińskim kierowcą w królowej sportów motorowych. Dużą rolę w zdobyciu przez niego miejsca w Alfie odegrali jego sponsorzy, który według plotek wniosą do zespołu aż 30 milionów dolarów.

Zhou dołączy do Valtteriego Bottasa w zestawieniu Alfy Romeo na 2021. W ekipie z Hinwil zastąpi podopiecznego Ferrari – Antonio Giovinazziego. Włoch opuści Formułę 1 po trzech latach, podczas których nie zachwycał i rozwijał się raczej powoli. Zabrał na swoje konto 19 punktów i bez wątpienia był częścią Alfy bardziej przez związki z Ferrari, niż wybitny talent.

 – To przyjemność powitać Guanyu Zhou w Alfie Romeo Racing ORLEN – powiedział Frederic Vasseur, szef zespołu – Jest on bardzo utalentowanym kierowcą, co pokazują jego ostanie wyniki w Formule 2, i nie możemy się doczekać pomóc jego talentowi rozkwitnąć jeszcze bardziej w F1. Jesteśmy bardzo dumni z naszego zestawienia na 2022 i pewni, że Zhou nawiąże z Valtterim bardzo udaną współpracę. Jesteśmy też bardzo podekscytowani powitaniem wszystkich nowych, Chińskich fanów, którzy dołączą do zespołu: Alfa Romeo Racing ORLEN to historyczna marka i taka, która uosabia ducha Formuły 1 i zrobimy co w naszej mocy, aby uczynić doświadczanie naszego sportu w Chinach wspaniałym – mówił Francuz.

Dla Zhou jest to oczywiście jeden z najbardziej wyjątkowych dni w życiu. – Od młodego wieku marzyłem o wspinaniu się tak daleko, jak mogę, w sporcie, który jest moją pasją i ten sen się spełnił. To dla mnie przywilej rozpoczynać swoją karierę w Formule 1 z ikonicznym zespołem, który tyle wniósł do F1 w przeszłości. Teraz moje marzenie jest rzeczywistością. Czuję się dobrze przygotowany na ogromne wyzwania Formuły 1, szczytu mojego sportu, wraz ze sprawdzonym, światowej klasy talentem w postaci Valtteriego Bottasa. Chciałbym podziękować zespołowi Alfy Romeo Racing ORLEN za tę okazję. W przyszłym roku celem będzie nauczenie się tak wiele, jak to możliwe, najszybciej jak się da. Bycie pierwszym Chińczykiem w Formule 1 to przełom dla historii chińskiego motorsportu. Wiem, że dużo nadziei będzie we mnie spoczywać i jak zawsze, potraktuję to jako motywację, żeby stawać się lepszym i osiągać coraz więcej – opowiadał na początku przygodny z zespołem Guanyu Zhou.

Oficjalne ogłoszenie transferu Zhou zamyka stawkę na sezon 2022. Zobaczymy nieco przetasowań, związanych z transferem George’a Russella do Mercedesa. W nadchodzącej kampanii królowej sportów motorowych Zhou będzie jedynym debiutantem. Wraz z nim do F1 wejdzie Alex Albon, wracający po roku przerwy. Z Formuły 1 odchodzą natomiast Kimi Raikonnen oraz Antonio Giovinazzi.

UDOSTĘPNIJ