Potwierdziło się to, o czym spekulowano od dawna. Dwukrotny mistrz świata Formuły 1, Fernando Alonso pojedzie w przyszłorocznym Rajdzie Dakar. Pilotem Hiszpana będzie legenda motorsportu – Marc Coma. Trasa najbliższej edycji legendarnego wyścigu będzie wiodła przez piaski Arabii Saudyjskiej.

Odrzucił bolid, wybrał terenówkę

Alonso jeszcze do niedawna łączony był z powrotem do F1. Mocno zainteresowany jego usługami miał być team Red Bulla. Ostatecznie Hiszpan odrzucił ofertę dyrektora zespołu, Christiana Hornera. Hiszpańska prasa od miesięcy spekulowała, że mistrz świata z 2005 i 2006 roku może wystartować w Dakarze. W marcu trenował na pustyni w RPA, co pociągnęło za sobą falę domniemywań. Wszystkie wątpliwości zostały rozwiane we wtorek, gdy oficjalnie ogłoszono udział Fernando Alonso w legendarnym rajdzie. Zespół Toyota Gazoo Racing potwierdził, że w ramach przygotowań 38-latek pojedzie pod koniec sierpnia na kolejne testy do południowej Afryki.

“W tym roku spróbowałem rajdów terenowych i mam po nich dobre odczucia. Chciałbym to kontynuować. Wiem, że będzie to zupełnie nowe doświadczenie. Nie mogę się doczekać nadchodzących miesięcy” – powiedział Alonso.

Coma w nowej roli

Jego pilotem będzie Marc Coma, pięciokrotny zwycięzca Dakaru w klasyfikacji motocyklowej. Rodaka Alonso także od dłuższego czasu ciągnęło do spróbowania swoich sił w nowej roli. Już tego lata Coma uczestniczył w prywatnej sesji treningowej z Toyotą, aby przymierzyć się samochodu, choć wcześniej motocyklista miał też doświadczenia ze startami na czterech kółkach. W 2006 roku brał udział w Rajdzie Aragonii, gdzie prowadził Mitsubishi z Ignacio Salvadorem jako nawigatorem. Teraz zadanie legendy Dakaru będzie z goła inne. Dostosowanie się do specyfiki pracy pilota i zgranie z Alonso będzie wymagało czasu.

Na korzyść obu panów działa fakt, że przyszłoroczna edycja rajdu po raz pierwszy odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, więc dla wszystkich kierowców trasa i warunki w jakich przyjdzie im rywalizować będą zupełnie czymś nowym. Szanse się wyrównają.

Rajd Dakar 2020

Alonso i Coma pojadą w samochodzie Toyota Hilux – oficjalnym zwycięzcy testu Gazoo Racing South Africa. Start 42. edycji Rajdu Dakar już za trochę ponad cztery miesiące – 5 stycznia 2020 roku. Kierowcy będą mieli do pokonania ponad 9000 kilometrów. Metę zaplanowano na 17 stycznia w Al-Qiddaya.

ZOBACZ TAKŻE: Lewandowski doceniony przez “Sport Bild”

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.