Fot. Lukas Raich/Wikipedia Commons

Od kilkunastu dni wszyscy czekali na tę informację, a dziś Haas w końcu potwierdził przypuszczenia fanów oraz dziennikarzy – rosyjski młody kierowca Nikita Mazepin dołączy do zespołu w 2021 roku. Zawodnik podpisał z amerykańską stajnią wieloletni kontrakt.

Nikita Mazepin jest 21-letnim zawodnikiem z Moskwy. W czasie swojej kariery wyścigowej startował chociażby w Formule Renault 2.0, był wicemistrzem serii GP3 w 2018 roku i ukończył zmagania w azjatyckiej Formule 3 na drugim miejscu. W 2020 roku startował w Formule 2 w sponsorowanym przez jego ojca zespole Hitech Grand Prix. Na jedną rundę przed końcem udało mu się uzbierać 162 punkty i zajmuje trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Wygrał dwa wyścigi, a sześć razy stał na podium i do poprzedniej rundy pozostawał w walce o mistrzostwo. W ostatnich latach testował w Formule 1 dla zespołów Force India oraz Mercedes.

Wiele osób upatruje powodów zatrudnienia Nikity we wsparciu finansowym jego ojca, Dimitrija. Nie od dziś wiadomo, że amerykańska ekipa boryka się z problemami finansowymi, a Gene Haas chciałby ograniczyć ilość środków wydawanych z własnej kieszeni na utrzymanie drużyny. Ojciec Mazepina jest współwłaścicielem rosyjskich gigantów chemicznych – Uralchem oraz Uralkali. Prawdopodobnie któraś z tych firm ogłosi sponsorowanie zespołu Haasa, tym samym zrzucając dużą część odpowiedzialności finansowej z barków właściciela teamu.

Szef Haasa, Guenter Steiner, mocno wierzy w swojego młodego podopiecznego. – Nikita podkreślił swoje kwalifikacje w Formule 2 w tym roku, zwyciężając i wielokrotnie stając na podium w swoim drugim sezonie w serii. Dojrzał jako kierowca podczas swojej przygody w seriach juniorskich – szczególnie w serii GP3, gdzie został wicemistrzem, a także podczas ostatnich dwóch sezonów w Formule 2. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć co Nikita może osiągnąć w Formule 1. Cieszymy się, że możemy dać mu okazję do rywalizacji na najwyższym poziomie wśród sportów motorowych – powiedział Niemiec.

Sam 21-latek jest niezwykle wdzięczny zespołowi za danie mu szansy. – Bycie kierowcą Formuły 1 to marzenie mojego życia, które się spełniło. Bardzo doceniam wiarę, jaką pokładają we mnie Gene Haas, Guenter Steiner i cała ekipa. Dają młodemu kierowcy szansę i dziękuję im za to. Cieszę się, że możemy rozpocząć budowanie naszej relacji zarówno na torze, jak i poza nim, i oczywiście mam nadzieję na dalsze pokazywanie się z dobrej strony w tym sezonie Formuły 2. Zespół będzie liczył na mnie w kontekście uwag i wkładu w ulepszenie samochodu na sezon 2021 i kolejne. Przyjmę na siebie te obowiązki i już nie mogę się doczekać, żeby zacząć – rzekł.

Drużyna nie ogłosiła nadal, kto będzie partnerem Mazepina w Haasie. Mick Schumacher wydaje się być jednak pewnym kandydatem. Zespół Niemca w Formule 2 – Prema – ogłosił dziś, że Oscar Piastri, mistrz Formuły 3 w roku 2020, wystartuje w przyszłym sezonie w ich barwach, co bardzo mocno sugeruje, że Niemiec opuści serię juniorską i zadebiutuje w Formule 1.

 

Autor: Adam Wojtowicz

Źródło: Haas F1 Team

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.