Łukasz Sagan ma do pokonania 490 km. Rok temu wygrał mimo, śnieżycy, a teraz pobiegnie po rekord.

Zmotywowany zawodnik ma cztery główne cele na Authentic Phidippides Run w Grecji. Te mordercze zawody chce ukończyć, obronić tytuł sprzed roku, odebrać rekord trasie kobiecie i zejść poniżej 60 godzin. Na dodatek ultramaratończyk wesprze akcję charytatywną Zakonu Maltańskiego.

15 listopada w Atenach 41 ultramaratończyków stanie na starcie. Wyruszą do Sparty i biegacze tą samą trasą wrócą do stolicy Grecji. Cała trasa liczy, aż 490 km i prawie 7000 m przewyższeń.

Ten bieg organizowany jest ku czci Phidippidesa, ateńskiego posłańca, który w 490 r. p.n.e. udał się z Aten do Sparty, aby poprosić Spartę o pomoc w bitwie z Persami. Doszło do niej później pod Maratonem. Po krótkim odpoczynku wrócił do Aten, a jego wędrówka wyniosła 490 km.

Łukasz Sagan będzie jedynym Polakiem, który stanie na starcie morderczego biegu. Jest jednym z najlepszych ultramaratończyków w Polsce. Z dystansem 490 kilometrów zmierzy się po raz drugi w swojej karierze. Przed rokiem Łukasz Sagan wygrał Authentic Phidippides Run z czasem 75 godzin, 36 minut i 57 sekund. W pewnych momentach na trasie były ekstremalne warunki.

Krakowianin ma do zrealizowania cztery cele. Pierwszy z nich to zmieszczenie się w limicie 104 godzin i to jest plan minimum. Drugi cel to obrona sprzed roku, gdzie pokonał swojego rodaka z Polski Andrzeja Wereszczaka, który dotarł do mety po ponad 80 godzinach. Trzecim celem jest pobicie rekordu trasy, który należy do Amerykanki Brendy Guajardo. W 2016 roku pokonała 490 km w 74 godziny, 35 minut i 43 sekundy. Czwartym celem jest przebiegnięcie poniżej 60 godzin. Jest to ambitny plan, ale zapowiada, że będzie o to walczył.

Łukasz Sagan nie tylko ma cele sportowe, ale także jedzie wziąć udział w piątej akcji charytatywnej organizowanej przez Zakon Maltański. Zakon zbiera fundusze na dwa cele. Chcemy pomóc sfinansować wózek inwalidzki z napędem elektrycznym dla wspaniałej i dzielnej Agnieszki Bal. Zbieramy także środki na obozy dla niepełnosprawnej młodzieży organizowane przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie “Pomoc Maltańska” od 15 lat w Szczyrzycu, w Małopolsce. Dla niektórych są to pierwsze wakacje w życiu. Byłoby dobrze zebrać ponad 100 tys. zł i mocno wierzę, że wiele osób kupi taki “wirtualny bilet” i w ten sposób będzie kibicować jednemu z najlepszych polskich biegaczy długodystansowych. Każda wpłata jest potrzebna – były przelewy po 10 zł, a rekordzista przekazał w zeszłym roku 20 tys. zł – informuje Tomasz Tarnowski ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Nasz ultramaratończyk cieszy się, że nie będzie sam, tylko dwa cele charytatywne będą go pchały do mety.

Uczestnictwo Łukasza Sagana w Authentic Phidippides Run 2019 jest możliwy dzięki wsparciu Sponsora Głównego- firmie PKN ORLEN oraz Sponsorowi- marce DIVERSE. Cześć charytatywna jest w rękach kibiców.

Osoby, które chcą wesprzeć akcję, zamieszczamy numer konta.

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie “Pomoc Maltańska”.
Nr rachunku bankowego PKO BP S.A.
51 1020 1156 0000 7602 0089 7512
[z zagranicy dodajemy z przodu PL]

Wszelkie informacje można znaleźć na stronach:
www.facebook.com/zakonmaltanski.ekstremalnie/
www.490.zakonmaltanski.pl

Kamil Michalec

 

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.