Za nami pierwszy dzień zmagań na hokejowych Mistrzostwach Świata Elity.  Swoje spotkania wygrali dzisiaj Niemcy, Rosja, Słowacja oraz gospodarze Łotwa!

Szesnaście drużyn należących do światowej elity podzielono na dwie grupy, w których każdy będzie rywalizował z każdym.
Grupa A: Rosja, Szwecja, Czechy, Szwajcaria, Słowacja, Dania, Białoruś, Wielka Brytania
Grupa B: Kanada, Finlandia, USA, Niemcy, Łotwa, Norwegia, Włochy, Kazachstan
Do ćwierćfinału Mistrzostw Świata awansują po cztery najlepsze drużyny z poszczególnych grup.

Niemcy 9:4 Włochy

Pierwszy pojedynek tegorocznych mistrzostw to iście wesoły hokej, a zaprezentowali go nam Niemcy oraz Włosi. Pierwsza tercja nie zwiastowała, aż tak wysokiego wyniku. Na tablicy świetlnej po 20 minutach gry widniał wynik 2:2. Rozpoczęcie drugiej tercji w przewadze w żaden sposób nie pomogło Włochom. Reprezentacja Niemiec wbiła krążek aż pięciokrotnie do bramki swoich rywali udowadniając, kto jest w tym spotkaniu lepszy. W ostatniej minucie drugiej tercji karę meczu otrzymał Jonas Muller. Włosi znów rozpoczynali trzecią tercję od gry w przewadze, ale to znów niemiecka ekipa rozpoczęła strzelanie. Przy stanie 8:2 Włochów było stać na dwie bramki, ale to nie wystarczyło, a dodatkowo Leo Pfoederl ustalił wynik spotkania na 9:4. Niemcy rozpoczęli te mistrzostwa od bardzo dobrej gry i rozbiciu Włochów.

Rosja 4:3 Czechy

Bramka za bramkę, kij za kij, krążek za krążek. Tak wyrównanego starcia hokejowego dawno nie oglądaliśmy. Trudno wskazać tutaj stronę dominującą, jednak zwycięstwo odnieśli Rosjanie. Pierwsza tercja rozpoczęła się od bramki rosyjskiej drużyny w 5. minucie meczu, ale już w 10. minucie spotkania po bramce Jakuba Fleka mieliśmy remis. Druga tercja i identyczna sytuacja. W 36. minucie Rosjanie ponownie wyszli na prowadzenie za sprawą Shvets-Rogovoy. Trzy minuty później znów był remis, 2:2. W szóstej minucie trzeciej tercji Rosjanie trzeci raz wyszli na prowadzenie. Reprezentacja Czech dopiero w 58. minucie meczu zdołała zremisować. Kiedy wszyscy szykowali się do kontynuacji gry bramkę na 19 sekund przed końcem meczu zdobył Mikhail Grigorenko. Rosjanie czwarty raz wyszli na prowadzenie, ale tym razem już nie oddali wygranej!

Białoruś 2:5 Słowacja

Słowacy rozstrzygnęli losy tego spotkania niemal w pierwszej tercji. W czwartej minucie pierwszą bramkę zdobył Kristian Pospisil. W dwunastej minucie mieliśmy już wynik 0:3 po bramkach Cehlarika i ponownie Pospisil. Białorusini nie potrafili dotrzymać kroku dobrze grającej reprezentacji Słowacji, a do tego w 16. minucie Nikita Komarov otrzymał karę meczu. W drugiej tercji krążek ani razu nie znalazł drogi do bramki. Mieliśmy za to aż pięć kar dwuminutowych, ale w żaden sposób nie odbiło się to na przebiegu pojedynku. Trzecią tercję otworzył nam ponownie Hrivik podwyższając prowadzenie Słowaków. Hokeiści z Białorusi wzięli się za odrabianie strat. Najpierw bramkę zdobył Stefanovich w 14. minucie trzeciej tercji, a minutę później Sharangovich. Kto wie, jak potoczyłaby się końcówka tego spotkania gdyby w 59. minucie meczu strzelec drugiej bramki dla Białorusi wykorzystał rzut karny. Zamiast niego, do bramki ponownie trafił Cehlarik ustalając wynik meczu na 2:5

Kanada 0:2 Łotwa

Mimo osłabienia przez brak zawodników z NHL Kanadyjczycy przystępowali do spotkania z gospodarzami turnieju jako faworyci. Niestety, dla zawodników z Ameryki Północnej, nie sprostali oni przedmeczowym zapowiedziom przegrywając 0:2. Łotysze wyszli na prowadzenie na dwie sekundy przed końcem pierwszej tercji za sprawą Miksa Indrasisa. Mimo dość sporej przewagi w całym meczu reprezentacja Kanady nie dała rady umieścić krążka w bramce ani razu, a wynik meczu już w drugiej tercji ustalił Oksars Batna!

Jutro czeka nas aż sześć spotkań, a wśród nich starcie obrońców tytułu Finlandii ze Stanami Zjednoczonymi!