Miał nieść kaganek oświaty w polskim hokeju. Wprowadzić na polskie tafle fińską szkołę hokeja, która w 2019 roku dała reprezentacji Suomi mistrzostwo świata. Tymczasem Risto Dufva w dziwacznych okolicznościach opuścił Polskę i podpisał kontrakt z klubem z rodzimej ligi. O kontrowersyjnym odejściu szkoleniowca GKS-u Katowice mówił w audycji Radosław Kozłowski z portalu Hokej.Net.

Przebudowa drużyny hokejowej katowickiej GieKSy powierzona została fińskiemu trenerowi Risto Dufvie, który w CV wpisane ma doświadczenie pracy w Liidze oraz reprezentacji Finlandii. Dyrektor sportowy klubu Wojciech Tkacz nie mógł się nachwalić tego wyboru, podkreślając zalety Fina i roztaczając wizję hokeja, który jest przez Dufvę preferowany.

Całej rozmowy z Wojciechem Tkaczem posłuchać można TUTAJ.

W listopadzie stało się jednak coś dziwnego. Dufva w pewnym momencie zniknął, jego obowiązki przejął Piotr Sarnik, a klub tłumaczył w oficjalnych komunikatach, że Fin jest chory. Jak udało się nam dowiedzieć – szkoleniowiec rzeczywiście utykał, ale czy kontuzja (nie choroba) była czymś uniemożliwiającym prowadzenie zespołu?

Okazało się, że nie przy zdrowiu pies był pogrzebany. Według dziennikarza Hokej.Net Radosława Kozłowskiego, Dufva otrzymał ofertę z rodzimej ekstraklasy i postanowił zakończyć swoją misję w Katowicach. Wyleciał do Finlandii, podpisał umowę z Vaasan Sport i wbił jeszcze szpileczkę Polskiej Hokej Lidze, mówiąc, że to fantastyczne uczucie wrócić do profesjonalnych rozgrywek.

Więcej o kulisach odejścia Dufvy z GKS-u Katowice dowiedziecie się z rozmowy z Radosławem Kozłowskim. Hokejowy ekspert rzucił też ciekawe światło na proces wyboru organizatora turnieju finałowego Pucharu Polski w hokeju na lodzie. Po raz drugi rzędu trzy mecze decydujące o losach trofeum odbędą się na Stadionie Zimowym w Tychach. Dlaczego?

– Przesądził o tym aspekt finansowy. Warunkiem koniecznym organizacji było znalezienie sponsora dla turnieju. Prawdopodobnie PZHL chciał też skorzystać finansowo w postaci procentowego udziału w sprzedaży biletów, bo jak wiemy związek groszem nie śmierdzi – stwierdził Kozłowski.

Polecamy cały odcinek audycji “19:64”, w którym poruszyliśmy sporo hokejowych tematów.

Audycja 19:64 to podcast poświęcony GKS-owi Katowice, partnerowi medialnemu Radia GOL. Tytuł nawiązuje do roku założenia klubu z Bukowej, a zapisany w formacie godzinowym wskazuje na unikatowość tej pory, która nie znajduje się na żadnym zegarku i w żadnym innym mieście. 19:64 to rozmowy z zawodnikami, zawodniczkami, działaczami, trenerami, legendami klubu i wszystkimi, którzy dobrze wiedzą, co dzieje się w GieKSie. Premiera nowego odcinka w Radiu GOL w każdy poniedziałek.
UDOSTĘPNIJ