Popularność piłki nożnej a jej obstawianie

Piłka nożna to bez wątpienia najpopularniejszy i najbardziej dochodowy sport na świecie. Nie dziwi więc fakt, że firmy bukmacherskie kładą spory nacisk na ofertę piłkarską, stale ją rozwijając i modyfikując. W efekcie obstawianie futbolu staje się dość złożoną czynnością, dlatego warto zagłębić się w ten temat i sprawdzić, jak zacząć, jak skutecznie obstawiać mecze piłki nożnej i na co zwracać szczególną uwagę.

W piłce nożnej często widać mocnych faworytów jednak ich zwycięstwo nigdy nie jest stuprocentowe. Obstawianie tej dyscypliny sportu wymaga analiz, opinii jak np. sprawdzenie opinii o Betclic, sporej wiedzy o drużynach czy lidze i szczęścia a szansa wygranej opiera się w dużej mierze na naukach statystycznych. Nawet gdy mamy do czynienia z meczem, gdzie jedna z drużyn jest w teorii dużo lepsza, zajmuje dużo wyższe miejsce w tabeli, to szansa na jej zwycięstwo nawet z najgorszą drużyną danej ligi, nigdy nie będzie wynosić 100%. Co więcej, ciężko jest znaleźć faworyta, którego szanse wygranej wynoszą 90%.

Rady dla początkujących

Jest kilka zasad, z którymi powinna zaznajomić się każda osoba chcąca zacząć przygodę z obstawianiem piłki nożnej i są one następujące:

  • Pamiętać o ryzyku — sport bywa bardzo przewrotny a piłka nożna potrafi być szczególnie nieprzewidywalna. Dodatkowo dochodzi margines błędów sędziowskich, które od czasu do czasu, potrafią zupełnie odwrócić losy meczu. Dlatego zawsze należy pamiętać o ryzyku i przeanalizować wszystkie za i przeciw, szczególnie jeśli jesteśmy skłonni postawić większą sumę. Obstawianie meczów powinno być poprzedzone analizą.
  • Wiedza na temat danej dyscypliny — chodzi tutaj o wiedzę gruntowną, szczegółową najlepiej popartą aktywnym śledzeniem futbolowych wydarzeń. Często fani piłki nożnej mają swoje ulubione drużyny w danej lidzie, dzięki czemu ich wiedza akurat z tego obszaru jest większa. I to właśnie od tej ligi powinni rozpocząć przygodę z obstawianiem. Jeśli się nie znasz, lepie nie obstawiaj.
  • Ostrożność na początku rozgrywek — początki sezonu często rządzą się swoimi prawami i warto o tym pamiętać. Lepiej zacząć od mniejszych sum i ewentualnych mniejszych wygranych, aniżeli odwrotnie.
  • Nie obstawiać zbyt wielu meczów na jednym kuponie — lepiej założyć kilka po np. dwa mecze, niż jeden z 10-cioma. W przypadku niepowodzenia w jednym zakładzie, cały kupon idzie na marne.
  • Uważać przy obstawianiu derbów i dwumeczów: Są to bardzo specyficzne spotkania. Utarło się powiedzenie, że derby rządzą się własnymi prawami i jest w tym sporo prawdy. Tego typu mecze często nie mają faworyta – a nawet jeśli w teorii, któraś z drużyn jest lepiej notowana, na boisku może być zupełnie inaczej. W przypadku dwumeczów również warto uważać – dobrze jest sprawdzić jak dany zespół prezentuje się u siebie, a jak na wyjeździe. W ten sposób łatwiej nam będzie trafić końcowy wynik.

Strategie obstawiania

Czym są strategie i systemy obstawiania? Mowa tutaj o wypracowanych i przetestowanych wcześniej przez bukmacherów „gotowcach” schematów i sposobów na typowanie wyników meczów. Są one oparte na matematyce, statystyce oraz rachunku prawdopodobieństwa. Strategia obstawiania futbolu zazwyczaj sprowadzają się do minimalizowania ryzyka oraz szukania wartości w zakładach. Jeżeli oba te aspekty zostaną spełnione, mamy duże szanse na wygraną.

Jednym z najpopularniejszych systemów jest progresja, która polega na powiększaniu stawki kolejnego zakładu w razie porażki w taki sposób, by w kolejnym zakładzie z nawiązką odrobić wcześniej poniesione straty, po czym powrócić do wyjściowej stawki. Umiejętne stosowanie tego systemu może pozwolić na zysk w zakładach, natomiast błędne stawkowanie wiąże się z wysokim ryzykiem bankructw.

Innym znanym przykładem obstawiania meczów przy pomocy systemów bukmacherskich jest kryterium Kelly’ego. Jest to system, który określi optymalną wielkość zakładu w oparciu o jego wartość Opiera się to głównie na zdolności do dokładnej oceny wartości i prawdopodobieństwa, ale jest to doskonałe rozwiązanie, aby zorientować się ile można postawić na wyciągnięcie maksymalnej wartości bez podejmowania nadmiernego ryzyka.

Kolejnym popularnym system jest tzw. Value Betting. Jest jeden z pewniejszych systemów obstawiania w każdym sporcie, także w piłce nożnej, co nie oznacza, że gwarantuje on wygraną. Zakłady tego rodzaju wymagają również dużej wiedzy i doświadczenia w zakresie oceny prawdopodobieństwa danego zdarzenia. Jest to jedna kluczowa kwestia w osiągnięciu długoterminowego sukcesu. W skrócie, zależy nam na odnajdywaniu błędów bukmacherów i wykorzystaniu ich do zarobienia pieniędzy. Aby tego dokonać musimy posiadać dobrą wiedzę na temat gry oraz narzędzia do obliczeń matematycznych.

Można zdecydować się także na zakłady na żywo, które polegają na obstawianiu zdarzenia w czasie jego trwania, a kursy oferowane przez danego bukmachera zmieniane są w czasie rzeczywistym. Zatem wszystko uzależnione jest od tego, co dzieje się w danym spotkaniu. Kursy mogą być blokowane np. w przypadku rzutu karnego, który stanowi znakomita okazję do zdobycia gola. Tzw. „Zakłady LIVE” umożliwiają czasem znalezienie pomyłki kursowej, jakiej dopuścił się bukmacher – niektórzy bukmacherzy płacą za swoje błędy, dzięki czemu nasza wygrana może okazać bardzo wysoka.

Warto oczywiście bardziej zagłębić się w ten temat, gdyż każdy ma inne preferencje a metod na obstawianie jest mnóstwo. Należy jednak zaznaczyć, że systemy i strategie mają za cel jedynie wspierać gracza i oczywiście pomóc w wygranej. Każdy ze schematów trzeba jednak dopasować do swojego stylu gry oraz doświadczenia. Najwięcej zależy od nas samych, dlatego tak cenna jest wiedza jak obstawiać mecze i generalnie sprawnie poruszać się w bukmacherskim świecie.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.