Niespodziewane rozstrzygnięcie przyniósł niedawno zakończony sezon ligi walijskiej. Prawo gry w kwalifikacjach do Ligi Europy wywalczyła drużyna złożona ze studentów. Cardiff MU – bo o nim mowa – stoczy na przełomie bój w ramach 1. rundy eliminacyjnej LE. Na boisko wybiegną doktoranci, a także studenci studiów magisterskich.

Studentom z Cardiff pomógł system rozgrywek

Cardiff Metropolitan University sezon zasadniczy zakończył na siódmym miejscu, a więc na czele drugiej połowy tabeli. W grupie spadkowej drużyna akademicka okazała się wyraźnie lepsza od pozostałych pięciu zespołów, dzięki czemu awansowała do play offów o Ligę Europy. W nich musiała zmierzyć się z zespołami, które zajęły miejsca od czwartego do szóstego w grupie mistrzowskiej.

Czytaj także: Skandal z udziałem kibiców Porto

Rodzynek z grupy spadkowej

Wcześniej bowiem tytuł mistrza Walii zapewnił sobie zespół The New Saints, a do Ligi Europy awansowały ekipy z drugiego i trzeciego miejsca. Były to kolejno Connah’s i Barry. O ostatnią przepustkę do europejskich pucharów, miały zagrać trzy pozostałe drużyny z grupy mistrzowskiej oraz Cardiff Metropolitan University.

Przez play off jak burza

W półfinale play offów Cardiff MU ograł na wyjeździe Caernarfon 3:2. W finale akademicy pokonali faworyzowaną drużynę Bala Town. Rozstrzygnięcie zapadło dopiero w rzutach karnych. Bohaterem serii jedenastek okazał się bramkarz uniwersyteckiej drużyny – Will Fuller, który obronił trzy strzały z wapna.

To oznacza, że cały Metropolitan University w Cardiff będzie trzymał kciuki za swoją drużynę 27 czerwca i 4 lipca, bo wtedy odbędą się mecze pierwszej rundy kwalifikacji do Ligi Europy. Żeby zagrać w fazie grupowej, akademicy musieliby przebrnąć pięć rund. Niemożliwe jednak w futbolu nie istnieje, tym bardziej, że studenci pokazali, iż lubią rywalizację play off.

Zobacz: Zdjęcia z meczu Legia – Zagłębie Lubin

Tych, dla których udział akademickiej drużyny w Lidze Europy wydaje się trudny do wyobrażenia, uspokajamy. Wystarczy zwizualizować sobie rywalizację Legii Warszawa (uczestnik LE) z dowolną drużyną AZS-u dowolnej uczelni wyższej w Polsce.

UDOSTĘPNIJ