Poza meczami Ligi Konferencji Europy odbyły się także pierwsze mecze Ligi Europy. Wszystkich meczy było ponad 10. Kto zapewnił sobie awans? A kto jeszcze będzie miał nie łatwą drogę.

HJK 🇫🇮 – Silkeborg 🇩🇰. To spotkanie można nazwać derbami Skandynawii. Duńczycy mieli lepsze posiadania piłki przez cały mecz uzyskali go 53%. Jednak na tym statystyki dobre się kończą dla Silkeborga. Finowie strzelali przez cały mecz 7 razy na bramkę, a ich rywale tylko raz mniej. HJK jednak 3 razy uderzyła celnie, Duńczycy ani razu nie uderzyli celnie. Jednakże wynik meczu pokazał niewielką przewagę Finów. Na Silkeborg mogła wpłynąć też wydarzenie z 68 minuty, bo wtedy ich zawodnik obejrzał czerwony kartonik. Mecz w Danii zapowiada się bardzo dobrze.

Wynik meczu: 1-0

80′ Browne (HJK)

Ferencvaros 🇭🇺 – Shamrock Rovers 🇮🇪. Ekipa z Irlandii się nie popisała w tym meczu. Jedyną dobrą statystyką dla gości było posiadanie piłki bo w całym meczu mieli ją przez 51% czasu. Węgrzy pokazali, że by wygrać sprawa posiadania piłki może drugorzędna. Bo oni oddali ponad 25 uderzeń na bramkę z czego aż 13 uderzeń zagroziło bramce rywala. Na wyróżnienie zasługuje również piłkarz Węgiersko klubu, Adama Traore jednak nie ten, o którym wszyscy myślimy. Malijczyk w tym meczu strzelił dwie bramki, które były bardzo ważne dla jego kolegów z drużyny.

Wynik meczu: 4-0

13′ Auzqui (Ferencvaros)

35′ Traore (Ferencvaros)

48′ Traore (Ferencvaros)

90+3′ Civic (Ferencvaros)

Apollon 🇨🇾 – Olympiacos Piraeus 🇬🇷. To spotkanie może być nie lada zaskoczeniem. Ekipa z Grecji nie prezentuje jakoś wybitnego poziomu. Odpadli z Ligi Mistrzów po meczu z Maccabi Haifa, wygrali po karnych z Slovanem Bratislava i teraz ten mecz. W posiadaniu piłki przeważali zawodnicy z Cypru bo uzyskali go aż 54%. To jednak nie jest ważna statystyka bo łącznie strzałów oddali zaledwie 6, a przeciwnicy z Grecji tylko o 1 więcej. W celnych uderzeniach to znów Apollon górą. Trzykrotnie piłka zagroziła bramce Greków. Jednak na wiele się to nie zdało bo pierwszy mecz zakończył się remisem.

Wynik meczu: 1-1

18′ Janga (Apollon)

29′ Hwang In-Beom (Olympiacos)

Malmo 🇸🇪 – Sivasspor 🇹🇷. Ciekawe spotkanie dla Szwedów. Można powiedzieć, że pewnie zwyciężyli w tym meczu. Mieli ponad 55% posiadania piłki przez cały mecz, a strzałów oddali 16. Jednak 10 strzałów zostało zablokowanych lub były uderzone poza obręb bramki. Turcy oddali łącznie tylko 9 uderzeń, a 4 były celne. Cały mecz na ławce Sivassporu spędził Polak kupiony z Radomiaka Radom czyli Karol Angielski. Bramek było sporo bo aż 4 w całym meczu jednak z trzech trafień cieszyli się Szwedzi. Oby Turcy zagrali lepiej w rewanżu oraz by Karol Angielski w końcu zagrał w europejskich pucharach.

Wynik meczu: 3-1

18′ Zeidan (Malmo)

30′ James (Sivasspor)

37′ Christiansen (Malmo)

68′ Moisander (Malmo)

Pyunik Yerevan 🇦🇲 – Sherrif Tiraspol 🇦🇩. Dla zwykłych kibiców to spotkanie może mieć miano nudnego. Jednak dla tych bardziej doświadczonych i zagorzałych było to bardzo ekscytujące spotkanie. Pomimo, że w meczu nie padła ani jedna bramka to statystyki pokazują jak bardzo było to zacięte spotkanie. Ekipa z Mołdawii uzyskała 52% posiadania piłki. Strzałów oddali 11 z czego tylko 2 celne. Klub z Armenii też się nie popisał pod tym względem bo uderzali łącznie na bramkę przeciwnika zaledwie 9 razy z czego tylko 1 raz celnie.

Wynik meczu: 0-0

Zurich 🇨🇭 – Hearts 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿. To spotkanie było wręcz jednostronne. Szwajcarzy oddali, aż 17 uderzeń z czego tylko 7 celnych. W porównaniu do Szkotów są wręcz wspaniałe statystyki bo Serca uderzały na bramkę tylko 5 razy, a zagrożenie dla bramki stworzyli tylko 2 razy. Szwajcarzy prowadzili piłkę przez 55% czasu meczu. Wszystkie bramki padły dopiero w

Wynik meczu: 2-1

22′ Shankland (Hearts)

32′ Guerrero (Zurich)

34′ Dzemaili (Zurich)

Ludogorets 🇧🇬 – Zalgiris 🇱🇹. Drużyna z Litwy bardzo dobrze sobie radzi w europejskich pucharach. Ten mecz nie był dla nich dobry choć dla, niektórych kibiców był udany. Litwini to spotkanie przegrali. Bułgarzy pokazali klasę deklasując swojego rywala w posiadaniu piłki, które mieli na poziomie 55% czy też w strzałach, gdzie oddali ich 15 z czego zaledwie 4 celne. Zalgiris oddał tych strzałów 4 tyle samo ile Ludogorets celnie uderzał, Litwini mieli 25% ze wszystkich uderzeń celne czyli tylko 1 strzał. Niestety drużyna z Litwy to spotkanie przegrała po bramce samobójczej swojego obrońcy.

2′ Tatomirovic (Ludogorets) [samobój]

Dnipro-1 🇺🇦 – AEK Larnaca 🇨🇾. Ukraińcy mieli piłkę przy nodze przez ponad 57% czasu gry. Ukraińcy przeważają również w strzałach na bramkę jednak tylko o 1. Cyprzanie uderzali 16 razy, a w 7 przypadkach celnie, Dnipro natomiast tylko 5 razy celnie uderzało. W doliczonym czasie gry piłkarz ekipy z Ukrainy ujrzał czerwony kartonik, dostając drugą żółtą kartkę. Sarapiy musiał opuścić boisko 5 minut po tym jak udało im się strzelić bramkę honorową.

Wynik meczu: 1-2

16′ Altman (AEK)

29′ Milicevic (AEK)

90′ Svatok (Dnipro)

Gent 🇧🇪 – Omonia 🇨🇾. Czyżby to był jeden z najbardziej zaskakujących meczy. Drużyna z Belgii pomimo dużej przewagi w meczu nie potrafili jej wykorzystać na swoją korzyść. Posiadali piłkę przez 57% gry i oddali o 10 strzałów więcej niż drużyna z Cypru. Cypryjczycy zaledwie 2 razy celnie uderzali na bramkę rywala, a Gent pięciokrotnie próbował szczęścia. Omonia miała ponad 100% z celnymi strzałami. Oby ekipa z Belgii lepiej się przygotowała na spotkanie wyjazdowe.

Wynik meczu: 0-2

19′ Charalampous (Omonia)

76′ Barker (Omonia)

Austria Vienna 🇦🇹 – Fenerbahce 🇹🇷. Mecz był bardzo wyrównany nie patrząc na wynik. Nie wielka różnica względem posiadania piłki bo tylko 2%. Strzały różniły się tylko 1 uderzeniem, a celnych uderzeń było łącznie 5. Gdyby jednak nie bramki, które Turkom zapewniły zwycięstwo to spotkanie mogło być i tak bardzo interesujące i ciekawe dla oka. Austria niestety od 83 minuty grała w dziesięciu. Jeden z ich zawodników, a raczej Lucas Galvao obejrzał drugi żółty kartonik w rezultacie czego nie wystąpi w meczu rewanżowym.

8′ King (Fenerbahce)

89′ Dursun (Fenerbahce)

Podsumowując te wszystkie spotkania można powiedzieć tylko jedno zdanie. Emocji na pewno nie zabrakło. Mecze rewanżowe dla większości ekip będą jest bardzo zacięte bo liczą się cały czas ich losy gry w Lidze Europy. Ci co pewnie wygrali, albo przypieczętują swoje zwycięstwo albo rozegrają na tyle słabo spotkanie, że nie awansują. Ale tego wszystkiego dowiemy się za tydzień.

Autor: Bartłomiej Kapcia