Wcześniej Puchar UEFA, teraz Liga Europy – przez wielu nazywana pucharem pocieszenia. Dlaczego? Ano dlatego, że zazwyczaj wygrywają ją ci, którym nie poszło w Lidze Mistrzów. Czy w tym roku Manchester United potwierdzi tę tendencję?

Anglicy nie są największymi ekspertami, jeśli chodzi o wygrywanie tego pucharu. Do tej pory – w 49. edycjach – triumfowali dziewięć razy (3x Liverpool, 2x Chelsea i Tottenham, 1x Ipswich Town, 1x Manchester United). Czerwone Diabły uniosły to trofeum w górę cztery lata temu po pokonaniu Ajaxu Amsterdam.

Villarreal to zespół, który dopiero po raz pierwszy w swojej prawie stuletniej historii zagra w finale europejskiego pucharu. Nie bierzemy przecież na poważnie Pucharu Intertoto. Liga Europy to miejsce, w którym mogą na dobre zaznaczyć się w historii. Ich trener, jak i kraj, z którego pochodzą, mają już z tym coś wspólnego.

Hiszpańskie kluby wygrywały bowiem Ligę Europy najczęściej ze wszystkich. Udało im się to aż dwanaście razy (6x Sevilla, 3x Atletico, 2x Real Madryt, 1x Valencia). Sam Unai Emery odpowiada za trzy z sześciu triumfów Sevilli w tych rozgrywkach. Señor Liga Europa czai się na kolejne zwycięstwo. Startując z roli underdoga może być mu trochę łatwiej.

Kto do tej pory wygrywał Ligę Europy/Puchar UEFA najwięcej razy [KLUBY]?

  • 6 – Sevilla
  • 3 – Inter, Liverpool, Juventus, Atletico
  • 2 – Borussia Monchengladbach, Real Madryt, IFK Goteborg, Feyenoord Rotterdam, Tottenham, Parma, Porto
  • 1 – Anderlecht, Ajax, PSV, Ipswich Town, Eintracht Frankfurt, Bayer Leverkusen, Bayern Monachium, Napoli, Schalke, Galatasaray, Valencia, CSKA Moskwa, Zenit, Szachtar Donieck, Manchester United

Kto do tej pory wygrywał Ligę Europy/Puchar UEFA najwięcej razy [PAŃSTWA]?

  • 12 – Hiszpania
  • 9 – Anglia, Włochy
  • 6 – Niemcy
  • 4 – Holandia
  • 2 – Portugalia, Rosja, Szwecja
  • 1 – Belgia, Ukraina, Turcja

Czy po dzisiejszym finale Hiszpanie będą mieli na swoim koncie trzynaście triumfów? A może Anglicy staną się samodzielnym wiceliderem z dziesięcioma pucharami?

By się tego dowiedzieć, zapraszamy na relację z finału Manchester United – Villarreal, która od 21:00 w kanale 1. Radia GOL. Komentują: Maciej Piotrowski i Piotr Szymczuk.

Autor: Dawid Lampa

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.