Grali jak nigdy, przegrali jak zawsze. To dość ironiczne powiedzonko zbyt często jest przypisywane polskiej piłce. Kolejorz bez strachu wyszedł tydzień temu na mecz inauguracyjny i momentami można było uwierzyć, że pozytywny wynik jest w zasięgu. Niestety ubytki przede wszystkim w obronie okazały się zbyt wyraźne. Oby tego wieczoru w Glasgow sytuacja uległa poprawie. 

 

Wstydu nie było 

To z jakim impetem Poznaniacy ruszyli na Benficę zasługuje na uznanie. Sam trener rywali, Jorge Jesus przyznał, że Polacy sprawili im dużo więcej kłopotów niż przewidywano. Dublet Ishaka okazał się niewystarczający, cieszą oczywiście dwie strzelone bramki, ale dużo bardziej martwią aż cztery stracone. Najwięcej kłopotów w bloku defensywnym zdecydowanie miał Tomasz Dejewski, któremu młodziutki Urugwajczyk Nunes Ribeiro urywał się kilkukrotnie w efekcie zgarniając hat-tricka. Momentami zabrakło też skuteczności, bo świetne okazji trafiały się KatcharavieModerowi, czy Kamińskiemu. To była na pewno dobra nauczka, z której trzeba wyciągnąć ważne wnioski. Nie było źle, ale jeśli chce się powalczyć o wyjście z grupy to musi być lepiej. 

Legendarny klub po wodzą legendarnego piłkarza-Rangers F.C. 

Starcie z ubiegłego tygodnia porównywałem do pojedynku biblijnego Dawida z Goliatem. Dziś również bez wyrzutów sumienia można przytoczyć takie skojarzenie. Legendarni dla szkockiej piłki Rangersi to najbardziej utytułowany klub w kraju. Podnieśli się po katastrofalnej degradacji z powodu problemów finansowych sprzed kilku lat i wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wraz ze swoim rywalem zza miedzy, Celticiem praktycznie od zawsze dzielą i rządzą w Scottish Premiership (w sumie 105 tytułów mistrzowskich-54 Rangersów, 51 Celticu) będąc wizytówką krajowego futbolu. Mimo tego, że ostatni raz z mistrza cieszyli się niemal dekadę temu tak teraz The Gers są w najlepszej dyspozycji w porównaniu do ostatnich sezonówLiderują całej stawce ligowej, uciekając Celticowi już na 6 punktów; tryumfowali też nad nimi w ostatnich Old Firm Derby. To już nie jest drużyna zamknięta na wyspiarskich zawodników. Rangersi coraz chętniej sięgają po zagranicznych piłkarzy, wzbogacając swoją kadrę o nowe talenty i gwiazdy znacząco zwiększające jakość ich gry. Aktualnie kluczowa postać w zespole to Kolumbijczyk, Alfredo Morelos. Jest szybki i niewygodny w kryciu, obrona Lecha sporo się dzisiaj za nim nabiega. W kadrze znajdziemy też inne ciekawe nazwiska jak Iannis Hagi (syn legendy rumuńskiej piłki George Hagiego), weterani Defoe i bramkarz McGregor, czy kapitan drużyny a zarazem egzekutor rzutów karnych James Tavernier. Nad grą zespołu pieczę sprawuje ktoś kogo nikomu nie trzeba przedstawiać-Steven Gerrard. I trzeba przyznać, że pierwsze poważne podejście trenerskie (wcześniej tylko młodzieżowe drużyny) udaje się legendzie Liverpoolu przez dwa lata pracy na Ibrox naprawdę nieźle. 

Niepokojące braki kadrowe Lecha 

Wczoraj klub potwierdził, że do Glasgow nie polecieli z drużyną TibaCrnomarkovic i Kamiński. Zdecydowanie jest to powód do zmartwień, dotychczasowo każdy z tych Panów dołożył do gry w europejskich pucharach swoją cegiełkę. Wywiera to na Dariuszu Żurawie przymus kolejnych rotacji w składzie, niestety zwłaszcza w ostatnio chwiejnej defensywie, a to zaboli najbardziej. Trzeba trzymać kciuki, że Poznaniacy nie wypadną pod tym kątem aż tak źle i uda się wytrzymać natarcia Rangersów, którzy już przy wygranej ze Standardem Liege pokazali swoją dyscyplinę. Ostatni raz czyste konto Lech zachował z Apollonem; w poprzednich 5 spotkaniach niezmiennie tracił gola. Szkoci zagrają agresywną, twardą piłkę i trzeba im odpowiedzieć tym samym. To nie będzie łatwy mecz, ale czy takie określenie w ogóle istnieje w przypadku jakiegokolwiek przeciwnika w europejskich pucharach? Mimo, że kibiców na Ibrox Stadium zabraknie tak na pewno czeka nas gorący piłkarski wieczór. 

 

Komentarz ze spotkania Glasgow F.C. vs Lech Poznań poprowadzą od godz. 21:00 na Kanale 1. RadiaGol Maciej Piotrowski oraz Piotr Szymczuk

 

autor: Maciej Jędrzejak

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.