Poznaliśmy drugiego finalistę Euro 2020. Będzie to reprezentacja Anglii, która po dogrywce, pokonała Duńczyków 2:1. Dla Synów Albionu będzie to drugi w historii finał wielkiej imprezy. Po raz ostatni w tej fazie turnieju zagrali podczas Mistrzostw Świata 1966.

Mecz półfinałowy nie rozpoczął się zbyt dobrze dla Anglików, którzy od trzydziestej minuty spotkania musieli gonić wynik. Prowadzenie Duńczykom widowiskowym strzałem z rzutu wolnego zapewnił Mikkel Damsgaard. Anglicy odpowiedzieli stosunkowo szybko, bowiem w trzydziestej dziewiątej minucie piłka wpadła do duńskiej bramki. Dynamiczna akcja, w wykonaniu Synów Albionu, zakończyła się pechowo dla Simona Kjaer’a, który zanotował samobójcze trafienie. Do przerwy wynik już się nie zmienił. Remis, który zarówno Anglikom i Duńczykom pozostawiał poczucie sporego niedosytu, zapowiadał, że druga połowa przyniesie kibicom jeszcze bardziej zaciętą rywalizację.

I tak też się stało. Anglicy rozpoczęli intensywniej atakować, lecz nie byli w stanie przełamać duńskiej defensywy. Podopieczni Kasper’a Hjulmand’a w ofensywie ograniczyli się do zaledwie jednego celnego strzału. W siedemdziesiątej czwartej minucie doszło do kontrowersyjnej sytuacji. W polu karnym przewrócił się Harry Kane’a. Anglicy domagali się rzutu karnego, lecz po użyciu systemu VAR sędzia Danny Makkelie ogłosił, że nie widzi podstaw do podyktowania jedenastki dla reprezentacji Anglii. Regulaminowy czas meczu nie wystarczył, by wyłonić drugiego finalistę Euro 2020. Rozpoczęła się dogrywka, w której w dalszym ciągu dominowali Anglicy. W sto drugiej minucie w duńskim polu karnym przewrócił się Sterling. Holenderski arbiter wskazał na jedenasty metr, a po konsultacji z sędziami VAR potwierdził swoją mocno kontrowersyjną decyzję. Do wykonania rzutu karnego podszedł Harry Kane, który dopiero po dobitce zdobył, jak się ostatecznie okazało, decydującą bramkę w tym spotkaniu. Duńczycy nie potrafili odrobić straty i pożegnali się z turniejem. Anglia zaś w niedzielę zmierzy się z Włochami w meczu, którego stawką będzie zwycięstwo w Euro 2020.

Autor: Jakub Lipiec