Poznańska piłka nożna obecnie kojarzy się głównie z Lechem. Warto pamiętać, że długo przed pierwszymi sukcesami „Kolejorza” Warta Poznań dwukrotnie została mistrzem Polski. Pierwszy tytuł świętowali już 1929 roku! Jak później potoczyły się ich losy?

Warta Poznań powstała 15 czerwca 1912 roku i jest najstarszą istniejącą organizacją piłkarską w mieście. W latach 1921-1926 rozgrywano Mistrzostwa Polski, w których poznaniacy odnosili duże sukcesy: dwukrotnie zostali wicemistrzem kraju, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli trzy razy. W 1927 roku w Polsce utworzono ligę, a Warta była jednym z klubów założycielskich. Pierwszy sezon przyniósł „Zielonym” trzecie miejsce, kolejny drugie, aż w końcu przyszedł rok 1929…

Sezon 1928/29

Na początku rozgrywek za faworyta do końcowego triumfu w 1929 roku uznawana była Wisła Kraków, która wygrała ligę w dwóch poprzednich sezonach. W klubie zatrudniono Frantiszka Kożelucha – twórcę „krakowskiej piłki”, opartej na szybkiej, kombinacyjnej grze. Były trener Cracovii nie poradził sobie jednak w Wiśle i zespół spisywał się bardzo słabo. Odkryciem sezonu okazała się Garbarnia Kraków, która jako beniaminek pewnie zmierzała po tytuł mistrzowski. Jedynym zespołem, który mógł realnie walczyć z krakowianami, była Warta Poznań. Sytuacja wydała się jednak klarowna. Poznaniacy zakończyli bowiem sezon z 31 punktami, a tyle samo oczek miała na swoim koncie Garbarnia, ale został im do rozegrania zaległy mecz. Wydawało się, że tylko cud może pozbawić ich tytułu. Krakowianie zremisowali ostanie spotkanie z Pogonią Lwów, ale polskich kibiców czekało jeszcze sporo emocji…

Warta Poznań 1929

Mimo zakończenia rozgrywek Warta czekała na decyzję w sprawie walkoweru za przegrany mecz z Kubem Turystów, w którego składzie wystąpił nieuprawiony  do gry zawodnik. W podobnej sytuacji znalazła się Garbarnia. Krakowianie domagali się przyznania trzech punktów za przegrany mecz z Ruchem Chorzów, który sędziował nieuprawniony sędzia. Walne Zgromadzanie PZPN przyznało walkower na rzecz Warty Poznań, równocześnie nakazano powtórzyć mecz między Garbarnią Kraków a Ruchem Chorzów. Niespodziewanie „Niebiescy” pokonali murowanego faworyta do tytułu 1:0. Tym samym mistrzem Polski 1929 został zespół Warty Poznań.

Oto jak przedstawiała się tabela na koniec sezonu. Należy pamiętać, że w ówczesnych czasach przyznawano 2 pkt za zwycięstwo i 1 pkt za remis. 

Tabela: sezon 1929

Sezon 1947

Po wojnie wiele klubów krytykowało system, w którym rozgrywano mistrzostwa Polski. Rok 1947 okazał się być przejściowym, przywracającym „normalność”. Po głosowaniu delegatów zdecydowano o założeniu „Klasy Państwowej”, która w formie ligi miała zainaugurować w sezonie 1948. Stawką Mistrzostw Polski w 1947 roku nie był więc tylko tytuł, bowiem drużyny, które zajmą najwyższe miejsca w swoich grupach (były 3 grupy), miały zagrać w przyszłym sezonie w najwyższej lidze. Zwycięzcami grup zostały: Wisła Kraków, AKS Chorzów oraz Warta Poznań. Co ciekawe nie obowiązywał wtedy podział regionalny (Wisła, Cracovia i Garbarnia grały w innych grupach). W kolejnej fazie rozgrywek zmierzyli się zwycięzcy z poprzedniej rundy.

Warta Poznań 1950

Podobnie jak w 1929 roku, faworytem do tytułu był zespół „Białej Gwiazdy”, który w pierwszej fazie pokonał Ogniskiem Siedlce aż 21:0, co jest najwyższym wynikiem na tym szczeblu rozgrywek do dzisiaj. Do pierwszego spotkania rudny finałowej doszło piątego października. Niespodziewanie Wisła przegrała z Wartą 0:2. Następnie oba zespoły solidarnie pokonały drużynę z Chorzowa. 11. Listopada doszło do rewanżu, który miał zdecydować o mistrzowie kraju. Po raz kolejny lepiej zagrali Poznaniacy i wygrali 5:2. Był to tytuł w pełni zasłużony, nikt nie miał wątpliwości, kto w roku 1947 był najlepszą drużyną w Polsce.

Warta obecnie

Zespół z Poznania nigdy później nie nawiązał do sukcesów z lat 20., 30., i 40. Ich ostatni sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej przypada na 1950 rok. W obecnej kampanii Warta prawdopodobnie do końca będzie walczyć o utrzymanie w I lidze. Po 28. kolejkach zajmują 12. miejsce, mając zaledwie 2 pkt przewagi nad strefą spadkową. Trenerem zielonych jest Czech, Petr Nemec. Na początku sezonu „Zieloni” borykali się z ogromnymi problemami finansowymi. Klub został kupiony przez Bartłomieja Farjaszewskiego i tym samym uratowany przed upadkiem.

Warta Poznań jest klubem, który tworzył i nadal tworzy historię nie tylko poznańskiej, ale także polskiej piłki nożnej. Ich ponowne wejście do Ekstraklasy jest zadaniem bardzo trudnym, ale na pewno wykonalnym.

źródło: mpolski.pl/1947-warta-poznan, mpolski.pl/1929-warta-poznan

 

UDOSTĘPNIJ