Volodymyr Kostevych
PKO Ekstraklasa Lech Poznań 2:0 Lechia Gdańsk 23.02.2020 r. FOT. Adam Kowalski

27-letni obrońca Lecha Poznań Volodymyr Kostevych 1 stycznia 2021 roku odejdzie do wicemistrza Ukrainy – Dynama Kijów. Obecny kontrakt piłkarza z wielkopolskim klubem nie został do tej pory przedłużony, więc boczny defensor zdecydował się na wcześniejsze uzgodnienie umowy z nowym pracodawcą. Tym oto sposobem Ukrainiec podpisał trzyletni kontrakt z rodzimym Dynamem Kijów.

Urodzony w Derewni w obwodzie lwowskim Volodymyr Kostevych jest wychowankiem UFK Lwów. Piłkarzem Lecha Poznań został 11 stycznia 2017 roku. 27-latek do klubu z Bułgarskiej dołączył na zasadzie transferu definitywnego z ukraińskich Karpat Lwów. Przez sześć lat gry dla tego klubu Kostevych uzbierał łącznie 93 występy, w których zdobył pięć bramek i zanotował cztery asysty.

W barwach Kolejorza Ukrainiec zadebiutował niemal równo miesiąc po podpisaniu kontraktu. 10 lutego 2017 roku rozegrał pełne 90 minut w wygranym 3:0 domowym spotkaniu przeciwko Termalice. Do końca sezonu Kostevych był podstawowym zawodnikiem Dumy Wielkopolski. Wszystkie 17 spotkań w Ekstraklasie od momentu dołączenia do Lecha rozegrał w pełnym wymiarze czasowym!

Popularny „Kostia” będąc piłkarzem Kolejorza rozegrał 119 spotkań, biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki. Na jego koncie znajdują się także dwie strzelone bramki oraz 13 asyst. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, Kostevych pojawiał się na murawie dokładnie 100 razy. Na ekstraklasowych boiskach zdobył do tej pory jednego gola, dodając do tego dorobku 11 asyst.

27-latek wciąż jednak ma ważny kontrakt z Lechem. Jego umowa obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku. Oznacza to, że piłkarz dopiero po jej wygaśnięciu dołączy do wicemistrza Ukrainy oraz zdobywcy pucharu tego kraju z minionego sezonu. Wielkopolski klub nie zarobi na obrońcy jednak ani złotówki.

Warto dodać, że piłkarz jest także siedmiokrotnym młodzieżowym reprezentantem swojego kraju. W kadrze Ukrainy do lat 21 „Kostia” zadebiutował 14 października 2013 roku w wygranym 5:1 spotkaniu przeciwko Łotwie. Obrońca pojawił się na boisku w 46. minucie i zanotował dwie asysty.

UDOSTĘPNIJ
Bartosz Pająk
Piłkarz, sędzia, spiker na meczach czwartoligowego Orlicza Suchedniów. Prywatnie sympatyk Manchesteru United, polskiej Ekstraklasy i pierwszej ligi. W wolnych chwilach miłośnik transportu kolejowego.