Wczoraj zakończyła się ostatnia kolejka fazy zasadniczej Ekstraklasy, która wyłoniła drużyny grające w grupie mistrzowskiej oraz spadkowej. Przepisy polskiej ligi nie są aż tak zawiłe, gdyby porównać je do tych, jakie obowiązują m.in. w niżej wymienionych krajach. 

Polska 

5 kwietnia 2013 roku nadszedł czas zmian dla najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Po rozegraniu 30 kolejek fazy zasadniczej, zespoły dzieli się na dwie grupy, a drużyny zachowują swój stan punktowy po 30 meczach. Każdy zespół gra z sobą po jednym meczu.

Tym samym tworzą się dwie dywizje: Mistrzowska oraz spadkowa. W tej pierwszej stawką są eliminacje do Ligi Mistrzów (miejsce pierwsze) oraz eliminacje do Ligii Europy (miejsca 2-3). Zespoły, które zajęły miejsca od dziewiątego w dół walczą o to, aby nie spaść do 1.Ligi.

Wyprowadzanie drużyn (Wisła Płock – Zagłębie Sosnowiec, LOTTO Ekstraklasa) / fot. Mikołaj Barbanell / Radio GOL

Belgia

Wzorem dla działaczy Ekstraklasy była najprawdopodobniej Belgia, jednak system, jaki obowiązuje w Jupiler Pro League, jest bardzo skomplikowany. Po sezonie zasadniczym 16-klubową ligę dzieli się na cztery grupy. Sześć najlepszych drużyn trafia do kręgu mistrzowskiego, w którym punkty dzieli się przez dwa, a zespoły grają po dwa mecze w swojej dywizji.

Zwycięzcą zostaje najlepsza drużyna z pierwszej grupy. Mistrz gra w Lidze Mistrzów, wicemistrz gra w eliminacjach Champions League, zespół, który był trzeci uczestniczy w lidze Europy, a czwarty klub w jej eliminacjach. Dodatkowo zwycięzcy grupy drugiej i trzeciej grają ze sobą dwumecz, którego stawką również są kwalifikacje Ligii Europy.

fot: www.kaagent.be/ KAA Gent vs Anderlecht

Stany Zjednoczone

Dla fanów NBA zasady, które obowiązują w MLS, nie powinny stanowić problemu, ponieważ są one bardzo podobne w stosunku do ligi koszykarskiej. W Major League Soccer również dzieli się na konferencję wschodnią oraz zachodnią i także występują tu play-offy. Każdy zespół gra po dwa mecze z drużyną z ich dywizji oraz jedną z zespołem z drugiej strony USA. Pierwsze trzy kluby z każdej dywizji mają zapewniony awans do kolejnej rundy. Miejsce czwarte oraz piąte walczą między sobą również o miejsce w play-offach.

A co z drużynami, które zajęły ostatnie miejsca? Nic szczególnego. Kończą sezon i w momencie, kiedy inni walczą o zwycięstwo, oni przygotowują się do kolejnego sezonu, ponieważ w MLS nie ma miejsc spadkowych.

Play-offy rozgrywa się w systemie pucharowym, a w finale spotykają się zawsze dwa kluby z innych konferencji. Finał nie jest już dwumeczem i rozgrywany jest na neutralnym stadionie.

fot: D.C. United forward Wayne Rooney (9) prepares to hit a corner kick against theNew York Red Bulls during the second half of an MLS soccer match Wednesday, July 25, 2018, in Washington. The Red Bulls won 1-0. (AP Photo/Nick Wass)

Argentyna

Kraj, w którym na świat przyszedł jeden z najlepszych piłkarzy na całym globie — Lionel Messi, również posiada dosyć ciekawy system rozgrywek. Jedna z największych lig na świecie mieści się właśnie w Argentynie.

Obecnie w Primera Division gra 26 drużyn, jednak jeszcze w sezonie 2016/17 najlepsza liga w Argentynie liczyła 30 klubów. Wszystko za sprawą reformy, która zakłada zmniejszenie ligi do 22 zespołów. Liczba będzie sukcesywnie zmniejszana, ponieważ co roku z ligi spadają cztery drużyny, a w ich miejsce wchodzą dwa kluby z zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej.

W Primera Division  w ciągu roku były rozgrywane dwa sezony, przez co terminarz spotkań był strasznie napięty. Zdecydowano wreszcie, aby do Argentyny wprowadzić system europejski, czyli rozłożenie wszystkich kolejek na cały rok. Na podobny ruch zdecydowała się m.in. Kolumbia, w której również zrezygnowano z półrocznych sezonów.

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Pasjonat piłki nożnej i sportów zimowych. Miłośnik Bundesligi oraz Serie A. W wolnym czasie słucham muzyki oraz czytam książki. Kocham język niemiecki i wszystko co z nim związane. Wychowany na "okazji" Szpakowskiego, z chęcią zapisania się w historii polskiego dziennikarstwa.