Repertuar zaplanowany na ten piłkarski weekend, udobrucha konesera każdej ligi. Nie inaczej będzie na polskich boiskach. Czeka nas istna wycieczka krajoznawcza: od Grodziska Wielkopolskiego, przez Zabrze, kończąc na Krakowie.  

Skromne wygrane to ich znak rozpoznawczy – Warta Poznań vs Pogoń Szczecin 

Rozgrzewka z reguły nie może być nadto intensywna. Przecież to tylko wstęp do głównej części show. Tak zapowiada się starcie w Grodzisku. Nie wypada nastawiać się na grad goli (Warta strzela 0,92 gola na mecz; Pogoń 1,18), lecz w zażartą walkę nikt nie wątpi. To pierwsze starcie między oboma zespołami o stawkę od 9 lat (20.11.2011; wygrana Pogoni 2-1 na poziomie 1 ligi). Przy tak niewielkich dysproporcjach punktowych w tabeli, komplet może okazać się wyjątkowo pomocny. Pogoń traci najmniej goli w całej lidze (zaledwie 7 po 11 kolejkach) za co nie omieszkał pochwalić ich trener rywali  “Pogoń traci bardzo mało bramek, bo bardzo dobrze wraca do ustawienia po stracie piłki (…) musimy doprowadzić do równowagi między obroną, a atakiem i pamiętać o tym, że ciężko odrabia się straty.  powiedział Piotr Tworek. Braki wspominane przez szkoleniowca Zielonych wypunktowała im w ostatniej kolejce Jagiellonia, kiedy to Warcie zabrakło koncentracji na ostatnie minuty przez co musiała obejść się smakiem o punktach. Ciekawe więc, czy Poznaniacy wyciągnęli wnioski i zetrą się z przyjezdnymi ze Szczecina jak równy z równym. 

Na godz. 15:00 zapraszamy na Kanał 1. RadiaGol, gdzie relację ze spotkania Warta Poznań vs Pogoń Szczecin poprowadzi Wojciech Kowalski.

W Zabrzu Cracovia potrzebuje innego bohatera spotkania niż Janusza Filipiaka – Górnik Zabrze vs Cracovia Kraków

Przez ostatni tydzień polskie media sportowe roztrząsały temat zachowania Janusza Filipiaka na trybunach w trakcie derbów Krakowa. Panie prezesie – ale żeby tak kraść główną rolę swoim piłkarzom? No cóż, to nie dziwota, że wszyscy skupili się na loży VIP stadionu przy Kałuży, bo samo widowisko na murawie można śmiało określić mianem piłkarskiego gniotu. W trakcie, gdy w Krakowie dalej wnikliwie badano biografię i upodobania klubowe żony sędziego Stefańskiego tak dzisiejszy rywal Pasów, Górnik skupił się na zdobywaniu punktów, skromnie pokonując w Płocku Wisłę. Zabrzanie rozsiedli się w pierwszej trójce i wygląda na to, że chętnie się z niej nie wyniosą. Pewnie, Cracovia może dzisiaj wyrwać gospodarzom punkty na stadionie Ernesta Pohla, ale zdecydowanie pierwsze skrzypce wypadałoby oddać na tę okazję piłkarzom, zwłaszcza, że w tym sezonie podopieczni Michała Probierza na wyjeździe wygrali tylko raz (i to “kto by się spodziewał” z Wisłą Płock). Na ten moment to Górnicy prezentują się znacznie solidniej na papierze: duet Jimenez & Nowak strzelił 12 z 18 goli ligowych całego zespołu. Czy poprawi ten dorobek? Nie spekulujmy tylko przysiądźmy razem do meczu! 

Relacja ze spotkania Górnik Zabrze vs Cracovia Kraków już od godz. 17:30 na Kanale 1. RadiaGol poprowadzi Damian Wilpert

Marka przeciw marce, stolica przeciw stolicy – Wisła Kraków vs Legia Warszawa 

I na sam koniec tego pięknego, piłkarskiego maratonu truskawka na torcie. Starcie hegemona polskich boisk pierwszej dekady XXI wieku z dominatorem ubiegłego dziesięciolecia. Przez ostatnie dwadzieścia lat Wisła wraz z Legią zdobyły 15 tytułów. 75 %. Po napisaniu wygląda to niesamowicie, a człowieka bierze niedowierzanie. Inną kwestią jest już jednak to, że Wisła swój ostatni medal za pierwsze miejsce odebrała w 2011 roku zrzucając w tej parze całą robotę ostatnich sezonów na Warszawiaków. Ale dobrze, wystarczy tych sympatycznych porównań, bo zrobi się jeszcze zbyt słodko, a jakie są relacje na linii Kraków-Warszawa i tak wszyscy wiemy. Legia wygrała 7 z 10 ostatnich spotkań, a jeśli policzymy mecz o Superpuchar z Cracovią jako remis (Pasy wygrały po karnych) tak była w nich niepokonana. Czesław Michniewicz już jako świeżo upieczony trener listopada może więc podejść do meczu w Krakowie w wyjątkowo dobrym nastroju, mając poczucie, że w końcu opanował sytuację jako pilot Legionistów. Wisła tak sielankowego humoru mieć nie może. Ostatnie komplety punktowe notowała w szalonej końcówce października, a trwająca od tamtego czasu posucha przyczyniła się do zwolnienia Artura Skowronka. Nowy trener, Peter Hyballa nabrał już jakiejś wizji po derbach Krakowa z ubiegłego tygodnia, ale wrażeń pozytywnych specjalnie na pewno nie doświadczył, Gdyby takie spotkanie odbywało się te 10 lat wstecz tak bez wątpienia można byłoby powiedzieć: “To jest starcie o tytuł”. Dzisiaj jednak sprawy mają się inaczej – Legia to niekwestionowany faworyt i aktualny lider. Chociaż nie można zaprzeczyć, mimo niskiej temperatury oraz braku kibiców przy Reymonta murawa tego wieczoru będzie wrzała   

Od godz. 20:00 zapraszamy na relację ze spotkania Wisła Kraków vs Legia Warszawa, którą poprowadzi na Kanale 1. RadiaGol Maciej Jędrzejak

autor: Maciej Jędrzejak

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.