Nie od dziś wiadomo, że trenerzy potrzebują czasu. Niestety, przez wiele lat szkoleniowcy w Ekstraklasie, byli zwalniani już przy pierwszym kryzysie. Przykłady z obecnego sezonu pokazują, dlaczego warto dać drugą szansę. 

Przed rozpoczęciem sezonu włodarze Piasta Gliwice zastanawiali się nad zwolnieniem Waldemara Fornalika. Były selekcjoner pozostał jednak na stanowisku, a w obecnej kampanii, jego drużyna gra bardzo dobrze i zajmuje 4. miejsce w tabeli.

Bardzo źle sezon zaczęły Pogoń Szczecin i Cracovia. Właściciele wytrzymali ciśnienie i nie rozstali się z Kostą Runjaiciem oraz Michałem Probierzem. Wielu ekspertów uważa, że od jakiegoś czasu oba zespoły prezentują się najlepiej w lidze. Cracovia wygrała siedem ostatnich spotkań i wydaje się, że to nie koniec dobrej passy. Natomiast Pogoń Szczecin wygrała osiem meczów z rzędu u siebie. 

Nie wiadomo jak wyglądałyby te zespoły, gdyby prezesi postąpili w sposób, który Polscy kibice znają od lat. Obecnie dużo mówi się o zwolnieniu Zbigniewa Smółki z Arki Gdynia oraz Kibu Vicuni z Wisły Płock. Obaj szkoleniowcy pracują w swoich zespołach niecały rok. Warto, aby działacze przed podjęciem decyzji przeanalizowali przypadki wyżej wymienionych trenerów.

Ile dni pracują trenerzy w Ekstraklasie? Oto lista:
  1. Marcin Brosz: 970 dni (Górnik Zabrze)
  2. Ireneusz Mamrot: 624 dni (Jagiellonia Białystok)
  3. Michał Probierz 615 dni (Cracovia)
  4. Gino Lettieri: 605 dni (Korona Kielce)
  5. Dominik Nowak: 605 dni (Miedź Legnica)
  6. Waldemar Fornalik: 525 dni (Piast Gliwice)
  7. Kosta Runjaić: 477 dni (Pogoń Szczecin)
  8. Piotr Stokowiec: 358 dni (Lechia Gdańsk)
  9. Zbigniew Smółka: 263 dni (Arka Gdynia)
  10. Maciej Stolarczyk: 253 dni (Wisła Kraków)
  11. Ricardo Sa Pinto: 197 dni (Legia Warszawa)
  12. Kibu Vicuna: 139 dni (Wisła Płock)
  13. Valdas Ivanauskas: 134 dni (Zagłębie Sosnowiec)
  14. Ben van Dael: 120 dni (Zagłębie Lubin)
  15. Adam Nawałka: 93 dni (Lech Poznań)
  16. Vietzslav Lavicka: 54 dni (Śląsk Wrocław)

Średnio: 377 dni

Dla porównania średnia w 2016 roku wynosiła ponad 400 dni pracy. Warto zauważyć, że sześciu na ośmiu trenerów prowadzących kluby z „grupy mistrzowskiej” znajduje się również w górnej połówce rankingu szkoleniowców, którzy najdłużej prowadzą drużynę w Ekstraklasie. Jednak bardzo smutny jest fakt, że tylko 7/16 trenerów pracuje w Ekstraklasie ponad rok.

UDOSTĘPNIJ