Naszym ostatnim azjatyckim przystankiem w piłkarskiej podróży dookoła świata będzie Sri Lanka. Państwo to położone jest w południowej Azji na wyspie Cejlon. Kraj słynie głównie z turystyki oraz silnej drużynie w krykiecie. Piłka nożna nie jest tam bardzo popularna, przez co reprezentacja oraz kluby od wielu lat borykają się z problemami. 

Drużyna narodowa

Reprezentacja Sri Lanki jest jedną z najgorszych nie tylko w Azji, ale na całym świecie. Drużyna ta nigdy nie awansowała na Mistrzostwa Świata bądź Puchar Azji. Regularnie występują w Mistrzostwach Azji Południowej, jednak nawet w tych rozgrywkach nie radzą sobie najlepiej. Tylko raz w historii udało im się wygrać ten turniej w 1995 roku i jest to największy sukces tej kadry. W ostatnich latach Reprezentacja Sri Lanki przeżywa bardzo ciężki okres. Od tej kadry nigdy nie oczekiwało się cudów, jednak ostatnio prezentowali się żenująco słabo, niejednokrotnie uznając wyższość niżej notowanych rywali. Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy to w Mistrzostwach Azji Południowej przegrali z drużyną Malediwów aż 10:0. Federacja zdecydowała się na szereg zmian mających na celu odbudowanie zespołu. W 2014 roku Sri Lankę odwiedził Sep Blatter i uczestniczył w uroczystym otwarciu nowego stadionu. Podczas wizyty Szwajcar był niemiło zaskoczony faktem, że piłka nożna nie jest odpowiednio wspierana na wyspie. Niedługo po tym prezes lankijskiego związku piłkarskiego nakazał całkowitą przebudowę drużyny narodowej, skupiając się na powoływaniu młodych piłkarzy, którzy będą w stanie osiągnąć jakikolwiek sukces w eliminacjach do Mistrzostw Świata, Mistrzostwach Azji Południowej oraz Solidarity Cup.

Zobacz także: Dookoła świata – Liban

Wydawałoby się, że na Sri Lance wreszcie ktoś zainteresował się piłką nożną i wszystko będzie szło w dobrym kierunku. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Drużyna została wyeliminowana z eliminacji mistrzostw świata przez najniżej klasyfikowany wówczas Bhutan. Niedługo później skompromitowali się w meczu z Mongolią oraz odpadli z mistrzostw Azji Południowej po porażce aż 5:0 z Afganistanem. Piłka nożna w tym kraju przechodzi obecnie poważny kryzys i nic nie wskazuje, by miało się coś zmienić. Przez niekończącą się liczbę niepowodzeń reprezentacja Sri Lanki w rankingu FIFA zajmuje dopiero 201 miejsce.

Najbardziej znanym i zarówno najlepszym piłkarzem w historii Sri Lanki jest Kasun Nadika Jayasuriya. Napastnik grał dla kadry przez dziesięć lat i stał się najlepszym strzelcem w historii. Zawodnik był także kapitanem reprezentacji oraz jednym z niewielu Lankijczyków, którzy grali poza granicami kraju. Jayasuriya swoje najlepsze lata kariery spędził w ekstraklasie indyjskiej, gdzie reprezentował barwy SC Goa. Obecnie mimo 39 lat na karku dalej pozostaje czynnym zawodnikiem miejscowego Ratnam SC Colombo, grającego w drugiej lidze lankijskiej. Piłkarz zakończył karierę w kadrze w 2009 roku i mówi się, że był to jeden z głównych powodów obecnego kryzysu zespołu. W czasie jego gry w reprezentacji Sri Lanka miała bowiem zdecydowanie lepszy okres. Zespół nigdy nie grał wielkiej, porywającej piłki, ale przynajmniej udawało im się wygrywać mecze. Z obecnej kadry Sri Lanki ciężko jest kogoś specjalnie wyróżnić. Niemal wszyscy piłkarze reprezentacji grają w rodzimych rozgrywkach i nie prezentują wysokiego poziomu. Jedynym piłkarzem, który gra poza granicami jest bramkarz Sujan Perera, będący zawodnikiem malediwskiego Eagles Male.

Reprezentacja Sri Lanki
Rozgrywki klubowe

Na Sri Lance są cztery ligi piłkarskie, z czego tylko najwyższa z nich ma status półprofesjonalnej. W lankijskiej ekstraklasie (Dialog Champions League) bierze udział 18 zespołów. Dwa ostatnie zespoły spadają do drugiej ligi, a mistrz ma zapewniony udział w AFC Cup (rozgrywki zbliżone do Europa League). Rozgrywki ligowe na Sri Lance trwają nieprzerwanie od 1985 roku. Najbardziej utytułowanym klubem w historii Sri Lanki jest SC Saunders z 12 mistrzostwami na koncie. Lankijskie kluby nigdy nie osiągnęły znaczących sukcesów w Azji i nie zapowiada się na to w przyszłości.

Zobacz także: Dookoła świata – Bhutan

Piłka nożna na Sri Lance od wielu lat boryka się z problemami finansowymi i organizacyjnymi. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niskie zainteresowanie rozgrywkami piłkarskimi w tym kraju. Sportem narodowym jest krykiet, a ich reprezentacja w tej dyscyplinie należy do jednej z najlepszych na świecie. Dużą popularnością cieszą się także rugby. Wyniki piłkarskiej reprezentacji z pewnością nie pomogą w popularyzacji tego sportu na wyspie, więc można zakładać, że prędko nie wyjdą z kryzysu.

Ciekawostki:

– Przydomek reprezentacji Sri Lanki w piłce nożnej to Brave Reds

– W czerwcu 2018 roku drużyna Sri Lanki po raz pierwszy w historii zagrała z reprezentacją europejską. W stolicy kraju Colombo przegrali z Litwą 0:2.

– Piłka nożna na Sri Lance narodziła się dzięki Anglikom, w czasach gdy Cejlon (dawna nazwa Sri Lanki) był kolonią brytyjską. Angielscy żołnierze przebywający na wyspie w szczególności spopularyzowali tam ten sport.

– Większość klubów na Sri Lance nie ma własnych stadionów odpowiadających standardom FIFA. W związku z tym mecze ligowe rozgrywane są głównie na stadionie narodowym Sugathadasa Stadium w Colombo.

– Najwyższym zwycięstwem reprezentacji Sri Lanki jest pokonanie 7:1 Pakistanu w 2008 roku.

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Urodzony w Warszawie student i miłośnik wszystkiego co włoskie, a w szczególności piłki nożnej. Poza "calcio" w każdej postaci pasjonat języków obcych, muzyki, horrorów oraz literatury grozy.