Wyposażenie się w celną broń to zawsze pewien proces. Musi być ona dostosowana zarówno do potrzeb wynikających z rodzaju polowania i pozyskiwanej zwierzyny, jak i cech fizycznych użytkownika. Ogromne znaczenie ma jednak także dodatkowe wyposażenie – przede wszystkim optyka. Dobra luneta celownicza znacznie podnosi skuteczność, a więc także humanitaryzm, niezbędnych przecież dla zachowania równowagi ekosystemu działań

Jakość lunety może okazać się nie mniej ważna, niż celność broni

Wybór zarówno broni, jak i optyki jest dziś na rynku całkiem spory i przy odrobinie cierpliwości i uważnym przeglądaniu ofert możemy uzbroić się nie wydając ogromnych sum. W przypadku lunety powinniśmy być jednak ostrożniejsi – jest to element nader precyzyjny, a jednocześnie muszący sprostać wyjątkowo trudnym warunkom użytkowania. Będzie na nią oddziaływała zarówno energia towarzysząca wystrzałowi, jak i czynniki pogodowe. Nie ma tutaj miejsca na jakościowe kompromisy, o czym łatwo się przekonać w łowisku. Dobrze dobrana luneta wysokiej jakości z powodzeniem będzie stawiać czoła wszystkim tym trudom i będzie służyła swojemu posiadaczowi przez wiele lat.

Nie trzeba więc spieszyć się z wyborem – podobnie jak w przypadku broni, wymaga to wzięcia pod uwagę wielu aspektów. Z czego będziemy strzelać? W jakim kalibrze? Jaką zwierzynę zamieszamy pozyskiwać? Na jakich typach polowań nasza luneta ma być używana? Bez znaczenia nie są także nasze osobiste predyspozycje.

Doświadczenie jest rzeczą niezwykle cenną i oczywiście trzeba czerpać z wiedzy tych, którzy nim nas przewyższają. Jednocześnie jednak warto być otwartym na nowe osiągnięcia techniczne, a w tym zakresie niejeden producent ma czym się pochwalić, o czym można przekonać się np. przeglądając ofertę sklepu Łowca. Rozwiązania, które dawniej mogły być uważane za potencjalnie zawodne i problematyczne, dziś znacznie podnoszą możliwości strzelców.

Luneta Swarovski stanowi przykład rozwiązań, które nie zawiodą nikogo

Rzeczą dyskusyjną jest, czy da się kupić celownik, który będzie zasługiwał na miano uniwersalnego – zależy od tego, w jakich polowaniach będzie uczestniczył jego użytkownik. Taki pomysł pojawia się zwłaszcza wówczas, gdy chcemy kupić absolutnie doskonały wyrób, jakim będzie np. luneta Swarovski, jednak szkoda nam wydawać więcej pieniędzy. Potrzeby mogą być jednak przecież bardzo różne. W przypadku polowania zbiorowego oczekujemy przede wszystkim dużego pola widzenia i jasnego obrazu, co ułatwia działanie i podnosi bezpieczeństwo. Jeśli jednak zamierzamy strzelać na długie dystanse, priorytety się zmieniają. Ciemniejszy obraz będący skutkiem ilości soczewek zastosowanych w celownikach o dużym powiększeniu nie jest już problemem – takich polowań wszak nie urządza się w nocy. Wybierajmy więc taki sprzęt, by jak najdoskonalej służył nam w konkretnych zadaniach – najwyższa nawet jakość, jeśli nie przekłada się na praktyczną użyteczność, staje się przecież w zasadzie wartością abstrakcyjną. Nawet jeśli będzie to oznaczało, że na kolejny zakup trzeba będzie nieco poczekać, z pewnością docenimy dobrze dokonany wybór w łowisku.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.