Stepper to dość proste urządzenie i czasem można się zastanowić, czy aby na pewno wystarczające do tego, by z jego pomocą uzyskać spore efekty. Okazuje się jednak, że i owszem – nadaje się do tego znakomicie i jak najbardziej może wpłynąć na poprawę sylwetki

Do czego wykorzystać stepper?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, ze stepper do ćwiczeń to przyrząd, który służy wyłącznie trenowaniu nóg. Okazuje się jednak, że jego zastosowanie jest szersze. W trakcie pracy na stepperze angażują się nie tylko łydki i uda, lecz również mięśnie pośladkowe. Dodatkowo przy zachowaniu prawidłowej postawy można kształtować ogólne ułożenie sylwetki, a jeśli stepper do ćwiczeń został wyposażony w uchwyty, można też pracować nad mięśniami rąk.

Zamiast schodów

Wchodzenie po schodach jest ćwiczeniem, które zaskakująco mocno oddziałuje na organizm i potrafi adekwatnie pobudzić metabolizm. Z kolei stepper to sprzęt, który doskonale sprawdzi się u osób, które chciałyby ćwiczyć w podobny sposób, ale nie chcą w tym celu wychodzić z mieszkania.

Szybko lub mocno

Ważną cechą dobrych stepperów do ćwiczeń jest to, że wiele z nich ma możliwość regulowania oporu. Dzięki temu w zależności od potrzeb można zwiększać tempo samego treningu lub stawiać na konieczność użycia większej siły. Ale uwaga! Jeżeli postanowisz pracować mocniej, upewnij się, że nie odbywa się to kosztem ułożenia sylwetki!

Trzymanie sylwetki

Skoro o sylwetce mowa – w trakcie ćwiczeń należy dbać, by trzymać lekko odciągnięte ramiona, wysuniętą klatkę i wciągnięty brzuch. Taka postawa pozwoli lepiej angażować w trakcie ćwiczeń górną część ciała (choć stepper oddziałuje głównie na nogi, jak już wspomnieliśmy, o górze też można pamiętać), a jednocześnie w trakcie dłuższej sesji ćwiczeniowej pozwoli łatwiej zachować rytm oddechu.

Ręce też pracują

Jeżeli stepper posiada doczepiane uchwyty, spróbuj nimi pracować w rytmie marszu. Pozwoli to na pracę nie tylko nad nogami, ale i nad rękami – i choć nie zastąpi właściwych ćwiczeń siłowych, to jednak zawsze to dodatkowy bodziec, który później może procentować w trakcie wykonywania innych ćwiczeń.

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.