Kultura Kraju Kwitnącej Wiśni od lat cieszy się w naszym kraju niezwykle dużym zainteresowaniem. Widać to również po dynamicznie rosnącej popularności specjałów tamtejszej kuchni, z licznymi odmianami sushi na czele. Warto pamiętać, że dla Japończyków pełne celebracji rytuały przy jedzeniu to nie tylko wiekowa tradycja, ale również reguły prawidłowego zachowania oraz sposób na podkreślenie niezwykłych doznań. Jak przekonują miłośnicy tego dania, stosowanie się do etykiety nie tylko świadczy o szacunku i dobrym wychowaniu, ale też pozytywnie wpływa na wrażenia smakowe

Nawet nie próbuj używać zwykłych sztućców. Wybieraj albo drewniane pałeczki, albo własne (czyste!) palce

Istotnym elementem prawidłowego jedzenia sushi jest opanowanie prawidłowej techniki posługiwania się pałeczkami. Dla niewprawnej osoby utrzymanie w ten sposób kawałka potrawy faktycznie może stanowić dużą trudność. Jest jednak rozwiązanie tego problemu – użycie własnych dłoni. W Japonii nie ma nic złego w jedzeniu sushi gołymi palcami, byle tylko zachować należytą higienę. Znacznie mniej mile widziane byłoby sięgnięcie po łyżkę, nóż czy widelec: niektórzy potraktowaliby to jako wyjątkowo poważną zniewagę. Kolejna kluczowa zasada dotyczy sosu sojowego. Po pierwsze: nigdy nie należy mieszać go z wasabi. Po drugie: zamaczając sushi nigiri należy zanurzyć przede wszystkim rybę – zmoczony ryż bardzo łatwo rozkleić, co szybko doprowadzi do strasznego bałaganu.

Krążki sushi zjadaj w całości. Odgryzanie kęsów Japończycy dopuszczają wyłącznie przy rolkowym Temaki

Najpopularniejsza japońska potrawa występuje w wielu odmianach. Kolejne wariacje różnią się nieco zawartością, proporcjami i ułożeniem głównych składników, a także kształtem. Mistrzowie kuchni z firmy Bunny handroll wymieniają przynajmniej 10 różnych rodzajów tradycyjnego sushi. Łączy je fakt, że poszczególne kawałki (zwykle o okrągłym kształcie) powinno się spożywać „na raz” – nie odgryzać, tylko wkładać do ust całe. Wyjątkiem od tej bardzo ważnej reguły jest Temaki, które swoją formą przypomina rożek. W menu wspomnianej wyżej sieci gastronomicznej, oferującej sushi w Gdańsku oraz okolicznych miejscowościach, można znaleźć mocno inspirowane Temaki rolki. Poręczny kształt sprawia, że idealnie nadają się na szybkie, zdrowe i pożywne danie na wynos. Wprawdzie taki sposób podania sushi mocno odbiega od tego praktykowanego przez stulecia… ale w samej Japonii również można się z nimi spotkać. Ciągły pośpiech i zapracowanie wymagają wypracowania nowych, lepszych rozwiązań.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.