Domki letniskowe na początku miały służyć tylko temu, na co wskazuje ich nazwa – czyli letniemu wypoczynkowi. Gdy jednak użytkownicy oraz producenci zauważyli, jak popularne staje się to rozwiązanie, zaczęli rozglądać się również za modelami całorocznymi. Takie domki nadają się do zamieszkania także zimą, dlatego coraz częściej wybierają je ludzie szukający alternatywy dla zwykłego domu albo mieszkania w bloku. Można je znaleźć nad morzem, w górach, nad jeziorami, a także na prywatnych działkach za miastem. Często wynajmują je także ośrodki wypoczynkowe. Czy dla zwykłego człowieka domek holenderski to też dobra opcja? Użytkownicy twierdzą, że jak najbardziej. Przekonaj się, czy lepiej kupić model nowy, czy używany

Domek z „rynku pierwotnego” to pewność, że wszystko działa jak należy

Główną zaletą domku holenderskiego jest fakt, że swoją funkcjonalnością właściwie nie odbiega on od klasycznych domów połączonych z fundamentami. Dodatkowo mieszkając w takich czterech ścianach, masz większy komfort, niż w przypadku namiotu czy przyczepy kempingowej, a także dużo więcej swobody, niż w wynajętym pokoju. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na taką opcję, zwłaszcza gdy posiadają kawałek własnej ziemi, ale nie mają wystarczających funduszy na inwestycję w standardowy dom. To też wygodna wersja zamieszkania dla osób, które podróżują po całym świecie. Widać więc, że domki holenderskie przeniosły się z działek rolnych na zwykłe grunty mieszkalne. Trudno się temu dziwić, gdyż nowoczesne modele, takie jak te oferowane przez firmę Holiday Sport, są w pełni wyposażone. Specjalne przyłącza umożliwiają doprowadzenie wody, prądu i odprowadzanie ścieków, a we wnętrzu znajduje się wysokiej jakości kuchenka, lodówka, łazienka i sypialnie.

Modele pochodzące z „rynku wtórnego” trzeba dokładnie sprawdzić przed zakupem

Tak samo, jak używane już wcześniej mieszkanie, tak i domek letniskowy z drugiej ręki może mieć nieco gorszy stan techniczny. Wszystko zależy od tego, jak użytkowali go poprzedni właściciele. Zanim kupisz używany domek holenderski, skrupulatnie go obejrzyj, by wychwycić wszystkie ewentualne usterki. Pomoże Ci w tym lista:

  • Konstrukcja domku: czy stan ścian, dachu oraz ramy jest zadowalający, czy nie ma przecieków i wilgoci,
  • Elektryka: kondycja kabli oraz rodzaj gniazdek ( w wielu domkach montowano typ angielski),
  • Instalacja sanitarna: szczelność i przepustowość rur, stan przyłączy zewnętrznych i higiena,
  • Izolacja: jeśli dany domek ma służyć przez cały rok, powinien należycie chronić przed mrozem,
  • Ogrzewanie, a także klimatyzacja: czy urządzenia grzejące i chłodzące są sprawne,
  • Okna: wykonanie i szczelność,
  • Stan wyposażenia i mebli: przyjrzyj się im dobrze. Jeżeli nie nadają się już do użytku, trzeba je będzie wymienić.
FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Avatar
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.