Założyłaś ulubione kolczyki, a one kolejny raz „odwdzięczyły Ci się” podrażnionym, bolesnym i zaczerwienionym płatkiem ucha? Powodów może być kilka, a najczęstsze to reakcja alergiczna, zbyt duża waga kolczyków albo długi czas bez ich noszenia. Jak sobie z tym poradzić i nadal nosić biżuterię, którą lubisz? Przedstawiamy kilka przydatnych porad

Powód nr 1: Alergia na nikiel lub inny metal

Często zdarza się, że dopiero po kontakcie z uczulającym materiałem wiemy, że mamy alergię. Jeśli więc dotąd nosiłaś kolczyki bez problemu, przyjrzyj się metalowi, z którego są wykonane. W przypadku kosztowności ze sztucznych materiałów, takich jak drewno, miedź lub inne tego typu surowce, jest duże ryzyko, że Twój organizm zareaguje w niepożądany sposób. Najlepszym wyjściem będą tutaj kolczyki srebrne albo złote, czyli wykonane ze szlachetnych kruszców, bez domieszek alergenów. Upewnij się tylko, że wyroby ze srebra, które posiadasz, nie zawierają niklu. Uczulenie na złoto występuje niezwykle rzadko, dlatego zrobione z niego kolczyki cieszą się dużą popularnością wśród alergików. Co natomiast zrobić, gdy nie chcesz zrezygnować z ulubionej biżuterii? Dobrym wyjściem będzie zorientowanie się, czy w danym modelu istnieje możliwość wymiany bigli na takie z metalu szlachetnego.

Powód nr 2: Zbyt ciężkie i duże kolczyki

Uwielbiasz dużą, ozdobna biżuterię i najchętniej zakładałabyś ją codziennie? Zanim znowu sięgniesz do szkatułki po wysadzane ciężkimi kamieniami koła, weź głęboki oddech i zastanów się, czy nie szkodzą one Twoim uszom. Każda kobieta ma bowiem odmienną tolerancję na obciążenie obecne w płatku ucha i inaczej będzie reagować na kolczyki przekraczające swoją wagą dopuszczalną normę. Eksperci mówią, że optymalny ciężar biżuterii do uszu to 4-5 gramów. Cięższe ozdoby naciągają skórę ucha i mogą powodować nie tylko dyskomfort i ból, ale też odkształcanie tej wrażliwej części ciała. Dlatego duże, masywne kolczyki lepiej zakładać jedynie na wielkie wyjścia i zdejmować tuż po powrocie, a na co dzień nosić subtelną, mniejszą biżuterię od Lian Art.

Powód nr 3: Za długo nie nosiłaś kolczyków

Niemal każda z nas zna sytuację, kiedy zakłada ulubione kosztowności po dłuższej przerwie i ze zdziwieniem dostrzega, że powodują ból uszu. To reakcja organizmu na nieobecne dotąd w tym miejscu ciało obce – ucho zdążyło już odzwyczaić się od biżuterii i traktuje kolczyk jak „intruza”. Pośpiech też nie jest dobrym doradcą, gdyż można uszkodzić skórę wewnątrz dziurki ostro zakończoną końcówką bigla. Dodajmy do tego brak odkażenia kolczyków, a mamy prostą drogę do infekcji. Aby temu zapobiec, dbaj o dezynfekcję kosztowności przed każdym ich założeniem, a jeżeli już ucho jest spuchnięte i zaczerwienione, zrezygnuj z noszenia kolczyków aż do jego całkowitego wyleczenia.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.