Piłka nożna sprawia dużo radości podczas jej uprawiania, ale potrafi także przysporzyć sporo przypadkowych i niechcianych kontuzji. Wielu początkujących entuzjastów tego sportu często popełnia ten sam błąd i wykorzystuje jeden rodzaj butów do wszystkich rodzajów nawierzchni. Warto zwrócić uwagę na parametry każdego kupowanego obuwia i dopasować je do odpowiedniego boiska

Kontuzje w sporcie to zmora wielu atletów, niezależnie od poziomu profesjonalizacji jaki prezentują. Nie inaczej jest w kochanej przez wielu piłce nożnej, w której występują spore przeciążenia mięśni i stawów nóg, co może w łatwy sposób doprowadzić do urazu. Częstym problemem, z którym borykają się przede wszystkim amatorzy, jest źle dobrane obuwie. Z pomocą przychodzi szeroki wachlarz oferty sprzętu i ubioru sportowego dla profesjonalistów i amatorów, który w opisie zawiera liczne wskazówki i przeciwwskazania dla konkretnych rodzajów rekreacji.

Lanki dobre na każdą murawę

Ten rodzaj sztywnej podeszwy z plastikowymi wypustkami to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie wśród piłkarzy. Na każdym poziomie profesjonalizacji zawodnicy występują w lankach i czują się w nich dobrze zarówno na nawierzchni suchej i twardej, ale także na miękkiej i nieco grząskiej. Wszystko za sprawą nowoczesnych technologii rozmieszczenia plastikowych odlewów podeszwy, które dbają nie tylko o lepsze osiągi w trakcie sprintu czy dryblingu, ale także o twoje bezpieczeństwo w trakcie gry.

Przed zakupem tego rodzaju obuwia do gry w piłkę, należy zastanowić się na czym nam najbardziej zależy. Nie każdy rodzaj lanek będzie odpowiedni do pozycji na boisku, na której czujemy się najlepiej. Trzeba zwrócić uwagę na parametry butów, takie jak stabilność, zwrotność czy szybkość. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie kilku rodzajów, zanim znajdziemy swój ulubiony typ.

Miękkie i mokre nawierzchnie idealne dla Wkrętów

To jedna z najpopularniejszych rodzajów nawierzchni, występująca na wielu boiskach o naturalnej, ziemistej fakturze podłoża. Wkręty metalowe lub aluminiowe idealnie sprawdzą się w przypadku dynamicznego futbolu i szybkiej piłki na murawie. Najlepiej stosować je na mokrym, nieco grząskim gruncie. Dzięki wkrętom manewrowanie stanie się o wiele łatwiejsze, a ryzyko poślizgu będzie kilkukrotnie mniejsze.

Mimo tak dobrego rodzaju butów, należy uważać na kwestie bezpieczeństwa. Warunki towarzyszące grze i zachowanie rywali w jej trakcie stanowi kluczowy czynnik asekuracyjny przed poważnymi kontuzjami lub urazami. Pamiętaj o tym przed każdym kontaktem z przeciwnikiem.

Na sztucznej trawie i orlikach rządzą Turfy

W przypadku miejskich obiektów rekreacyjnych, które w znacznej większości oblegane są przez amatorów piłki nożnej, wiele osób często kusi los zakładając wkręty lub lanki na ten specyficzny typ nawierzchni. Boiska do amatorskiej lub szkolnej rekreacji bardzo często można scharakteryzować słowami “płaskie jak stół”. Dzieje się tak za sprawą niewielkiej grubości materiału wykorzystanego do wyłożenia boisk. Bardzo często będziemy tutaj mieć do czynienia z milimetrową sztuczną trawą, dodatkowo wypełnioną gumowymi granulkami, aby nadać jej więcej sprężystości. 

Na podobnym rozwiązaniu korzysta nasza siła i szybkość, jednak na niewiele się one zdadzą, jeśli dobierzemy nieodpowiednie obuwie do gry. Boiska ze sztuczną murawą i orliki uwielbiają buty do piłki nożnej typu Turf. Dzięki bardzo gęsto rozłożonym gumowym wypustkom na podeszwie, Turfy idealnie wpasowują się w sprężystą nawierzchnię i zapewniają odpowiednią stabilność w trakcie wykonywania manewrów na nierzadko bardzo ciasnych przestrzeniach. To kluczowy element w zapobieganiu kontuzjom, często wynikającym z boiskowej nadgorliwości, ale także złego obuwia, nad którego doborem nie spędziliśmy zbyt dużo czasu.

Pisk Halówek na parkiecie i gumowej macie

Pozostało jeszcze jedno środowisko, bardzo często oblegane przez entuzjastów piłki nożnej. Z boisk na świeżym powietrzu przenosimy się do wnętrza hali, gdzie niemalże zawsze mamy do czynienia z parkietem lub gumowymi matami, przeznaczonymi do gry w piłkę halową.

Na tego typu boisku nie sprawdzą się zbyt dobrze Turfy, Lanki, ani tym bardziej Wkręty, które wykręcą nam stawy i zniszczą boisko. Do wyczynów na tego typu powierzchni stworzone zostały buty halowe o gumowej podeszwie, zwane potocznie Halówkami. Cechują się wysoką integracją z podłożem gumowym i parkietem, dzięki czemu nie będziemy mieli większych problemów z szybkim mijaniem przeciwników. Należy jednak pamiętać, by unikać cieczy na drodze sprintu, ponieważ to jedyny słaby punkt, na który podatne są te buty do piłki nożnej.

FOT.Pixabay
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.