Drążek do podciągania nie zajmuje wiele miejsca i możesz go zabrać ze sobą nawet w podróż. Dzięki temu jest dość uniwersalnym akcesorium, które wspomoże Cię w Twoim treningu. Będzie dodatkowym urozmaiceniem i bardzo dobrym wzmocnieniem dla mięśni. Te kilka ćwiczeń na pewno pozwolą Ci zacząć wykorzystywać ten przedmiot, a sam szybko zrozumiesz, że bez tego elementu praca nad własną kondycją jest dużo nudniejsza!

Czym w ogóle jest drążek?

Drążek rozporowy, bo o taki właśnie chodzi, jest urządzeniem, które bez problemu możemy zamontować na przykład w ramie drzwi. Nie montujemy go na stałe. Jak mówi sama nazwa, działa on właśnie na zasadzie rozporu, przez co jest nieruchomy, ale łatwy do demontażu i nie pozostawia po sobie śladu. Służy przede wszystkim do ćwiczenia górnych partii ciała: rąk oraz mięśni brzucha. Pozwala rozwijać też siłę i moc. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami, odpowiednio dobierz ilość powtórzeń do swoich możliwości. Na początku lepiej wykonać ich mniej. Daj organizmowi czas przyzwyczaić się do nowej aktywności i stopniowo zwiększaj intensywność treningu.

Zwróć uwagę na to, jak trzymasz drążek

Sposób trzymania urządzenia będzie wpływał na to, które z Twoich mięśni ćwiczą najmocniej. Drążek do podciągania trzymany od góry, w tzw. nachwycie będzie rozwijał przede wszystkim plecy i bicepsy. W trakcie podciągania się napnij wszystkie mięśnie i staraj się oddychać równomiernie. Nie przejmuj się przyśpieszonym oddechem. To naturalny odruch każdego organizmu i nawet osoby z bardzo dobrą kondycją po jakimś czasie mogą dostać lekkiej zadyszki. Gdy zależy Ci bardziej na treningu brzucha, niż pleców chwyć urządzenie i spróbuj podnieść w górę swoje nogi, dotykając nimi drążka. To bardziej zaawansowane ćwiczenie i nie przejmuj się, jeśli będziesz mieć z nim początkowo jakąś trudność.

Pilnuj tempa! Dostosuj do siebie poziom trudności

Każdy ruch w trakcie ćwiczeń składa się z czterech faz. Na przykład w trakcie podciągania się najpierw wchodzisz w fazę koncentryczną (podnoszenie się), przejściową, ekscentryczną (gdy już opadasz w dół) i drugą fazę przejściową. Tempo jest więc czasem, w którym wykonujesz każdy z tych elementów ćwiczenia. Zapisywane jest w ciągu liczb, które odpowiadają sekundom na wykonanie każdej z nich (np. 4121). Dodatkowo istotna jest też ilość powtórzeń, po których następuje przerwa: jedna taka partia treningu to seria, których możemy wykonać na przykład 2 lub 3 w trakcie jednej sesji treningowej.

Kto jest rekordzistą w dziedzinie ćwiczeń z drążkiem?

W ciągu jednej godziny Matt Bogdanowicz podciągnął się 522 razy. Ćwiczenie wykonywał jednak i tak w seriach, dzięki czemu mógł sprawniej rozłożyć własne siły. Alan Sharkany Jr., były komandos, podniósł zaś drążek rozporowy nad brodę 2101 razy w ciągu 24 godzin. Takie wyniki są bez wątpienia inspirujące. Nie musisz jednak od razu bić rekordów świata. Skup się raczej na pokonywaniu własnych ograniczeń. Jednak rób to z głową! Jeśli czujesz, że Twoje ciało nie daje już rady, po prostu zrób sobie przerwę. Nie zapominaj także o zdrowej diecie oraz nawadnianiu organizmu w trakcie treningu.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Avatar
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.