Artur Urbanowicz jest urodzonym w Suwałkach szybko zyskującym sobie popularność pisarzem młodego pokolenia. Mimo stosunkowo młodego wieku i raptem trzech pozycji na koncie zdołał już zgarnąć sporo nagród za swoją twórczość, takich jak na przykład Nagroda Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego, czy też Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego

Ale niewątpliwą ciekawostką związaną z debiutancką powieścią Artura Urbanowicza jest umiejscowienie opisywanych w niej wydarzeń. Otóż autor ten postanowił wpleść fabułę swej powieści grozy zatytułowanej „Gałęziste” w rejony swojego miasta ojczystego.

Na kolejnych kartkach książki bardzo precyzyjnie opisuje on poszczególne lokacje, przez co można bez większych problemów potraktować ją jako swego rodzaju niecodzienny przewodnik turystyczny po Suwalszczyźnie – dowiesz się na przykład, gdzie możesz zagrać w gry typu jednoręki bandyta za darmo bez rejestracji. I nie są to słowa rzucane na wiatr, bowiem w powieści zawarte został między innymi następujące miejsca charakterystyczne dla tego regionu Polski.

Jezioro Gałęziste

To właśnie od tego jeziora wzięła swój tytuł cała powieść. I to właśnie jego gładka tafla skrywa przerażającą tajemnicę. Ma ono niewielką powierzchnię, bo niespełna 4 hektary i położone jest na wschód od Suwałk. Ale jego malownicze otoczenie i zdecydowanie ponure, ciemne wody doskonale nadają się do roli głównego bohatera powieści grozy.

Strękowizna

To istotna dla wydarzeń opisanych w powieści miejscowość. W rzeczywistości jest ona niewielką wioską, wręcz osadą zagubioną gdzieś daleko w głębi lasu, niedaleko jeziora o nazwie Kalejty (zwane także Długim Augustowskim). Dojazd do tej wsi możliwy jest jedynie po pokonaniu kilkunastu kilometrów wyboistej drogi gruntowej i to jedynie z dwóch stron. Jedna opcja to wybór polnej, później leśnej drogi prowadzącej od śluzy Przewięź częściowo wzdłuż jeziora Kalejny (w trakcie podróży zaraz na początki mijamy słynną plażę Patelnię).

Druga z opcji to zjazd z drogi wojewódzkiej nr 622 wkrótce po wyjechaniu z Augustowa w kierunku północnym. Odpowiedni zjazd mieści się w okolicy gościńca Rospuda i Vulkan Vegas kasyno. Tak – Strękowizna to zdecydowanie istniejąca w rzeczywistości wieś, w dodatku tak samo niesamowita, jak to Urbanowicz opisał w swojej powieści.

Polana Białodębska

To kolejne miejsce, które wbrew pozorom wcale nie jest wymysłem autora. Istnieje ono naprawdę i wygląda dokładnie tak, jak to autor nakreślił na kartkach książki. W rzeczywistości nazywa się jednak nieco inaczej, ale mieści się w bezpośredniej okolicy wsi o nazwie Szwajcaria. Jej mieszkańcy z pewnością chętnie wskażą Ci drogę do tego miejsca.

Cmentarzysko Jaćwingów i Inne Charakterystyczne Lokacje

Z pewnością po opisie powyższych miejsc nie zdziwi Cię zapewne to, że inne lokalizacje, jak chociażby bardzo istotne dla rozwoju fabuły cmentarzysko Jaćwingów, także są miejscami w pełni rzeczywistymi.

I choć można spotkać także krytyczne opinie na temat książki „Gałęziste” Artura Urbanowicza, to nie o walorach powieściowych, czy też literackich chcemy tutaj dyskutować. Chcieliśmy zaprezentować Ci zupełnie inne i mamy nadzieję, że ciekawe spojrzenie na tę powieść, jako zupełnie nietypowy i bardzo oryginalny przewodnik turystyczny po interesujących zakątkach Suwalszczyzny.

Jeśli przeczytałeś tę książkę i doszedłeś do wniosku, że opisane w niej miejsca są tylko wybujałą fantazją autora, to możesz teraz przekonać się na własne oczy, jak bardzo się pomyliłeś! Warto sobie więc zaplanować weekend, wziąć do ręki mapę i po uprzednim zaplanowaniu wypadu odwiedzić wszystkie opisane przez Artura Urbanowicza miejsca, w których rozgrywa się fabuła jego powieści!

UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.