Naszym kolejnym przystankiem w piłkarskiej podróży dookoła świata będzie Trynidad i Tobago. To wyspiarskie państwo leży pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim. Mimo że piłka nożna nie jest tam najpopularniejszym sportem, drużyna narodowa osiągnęła wielki sukces awansując na Mistrzostwa Świata w 2006 roku. 

Drużyna narodowa

Reprezentacja Trynidadu i Tobago jest jedną z silniejszych kadr zrzeszonych w CONCACAF. Regularnie kwalifikują się do rozgrywek Gold Cup oraz Pucharu Karaibów, który ośmiokrotnie udało im się zwyciężyć. Jednak ich największym sukcesem jest bez wątpienia awans do finałów Mistrzostw Świata w Niemczech.

W eliminacjach do tej imprezy zajęli czwarte miejsce w grupie, które dało im możliwość gry w barażach o wejście do turnieju. Zmierzyli się w nim z reprezentacją Bahrajnu. Pierwszy mecz rozgrywany w stolicy Trynidadu i Tobago Port of Spain zakończył się wynikiem 1:1, który do awansu przybliżał drużynę z Azji. Jednak w rewanżu kibice byli świadkami prawdziwej sensacji, bowiem Soca Warriors wygrali 1:0 i ostatecznie awansowali na mundial. Dzięki temu Trynidad i Tobago stał się najmniejszym państwem, które wzięło udział w tym turnieju.

Zobacz także: Dookoła świata – Nikaragua

Na Mistrzostwach Świata trafili do grupy ze Szwecją, Paragwajem oraz Anglią. Każdy z rywali był dużo wyżej notowany od Soca Warriors, więc kibice nie mieli wygórowanych oczekiwań. Niemniej jednak udało im się zremisować bezbramkowo pierwszy mecz ze Szwedami, co wywołało sporą sensację. W kolejnych dwóch spotkaniach nie sprawili już niespodzianki i zgodnie z przewidywaniami przegrali obydwa spotkania 0:2. Mimo zajęcia czwartego miejsca w grupie, reprezentacja Trynidadu i Tobago zaprezentowała się z dobrej strony na mundialu. W tamtym okresie Soca Warriors trafili na jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą, generację piłkarzy. W składzie reprezentacji byli wówczas piłkarze z między innymi ligi szkockiej tacy jak Russell Latapy oraz Marvin Andrews. Ponadto największymi gwiazdami byli zawodnicy z ligi angielskiej – Shaka Hislop, Dwight Yorke oraz Kenwyne Jones.

Reprezentacja Trynidadu i Tobago podczas mundialu w 2006 roku.

Po mundialu w 2006 roku wielu zawodników postanowiło zakończyć reprezentacyjną karierę, przez co drużyna musiała zostać zbudowana całkowicie od nowa. W wyniku zmian kadrowych Soca Warriors mieli ogromne problemy z wygrywaniem meczów. W ciągu kilku lat z zespołu, który awansował na mundial, stali się średniakiem. Podczas eliminacji do mistrzostw świata zajmowali ostatnie miejsca oraz strzelali mało bramek. Problemy reprezentacji ciągną się aż do dziś i nic nie wskazuje na to, aby w niedalekiej przyszłości kadra powtórzyła sukces z 2006 roku. Ich pierwszą okazją w tym roku na pokazanie się z dobrej strony będzie turniej Gold Cup, który rozpocznie się w czerwcu.

Zobacz także: Więcej niż pasja – AthleticBilbao.pl (wywiad)

Do zwycięstw w Gold Cup być może poprowadzi drużynę jej największa gwiazda –  Khaleem Hyland. Środkowy pomocnik aktualnie grający w Al-Faysali jest kluczowym piłkarzem swojej reprezentacji i każdy szkoleniowiec w ostatnich latach zaczynał od niego ustalanie składu. W przeszłości występował przez długi czas w lidze belgijskiej, dzięki czemu zebrał cenne doświadczenie w europejskim futbolu. Poza nim z obecnej kadry można wyróżnić jeszcze takich zawodników jak Joevin Jones (SV Darmstadt) i Shahdon Winchester (SJK Seinajoki).

Khaleem Hyland – największa gwiazda obecnej drużyny Trynidadu i Tobago

Rozgrywki klubowe

Piłka nożna na Trynidadzie i Tobago w XXI wieku poczyniła ogromny progres. W 1999 roku zostały tam utworzone pierwsze w pełni profesjonalne rozgrywki ligowe. Udział w nich bierze 10 najsilniejszych zespołów w kraju. Najbardziej utytułowanym klubem w historii jest Defence Force. Na swoim koncie mają 22 krajowe mistrzostwa. Dwukrotnie udało im się także wygrać ligę mistrzów CONCACAF. Są również jedynym zespołem obok Cruz Azul, który zdobył potrójną koronę w Ameryce Północnej.

Pomimo braku sukcesów w ostatnich latach futbol na Trynidadzie i Tobago ma się dobrze. Rozgrywki ligowe są naprawdę świetnie zorganizowane i bardzo chętnie oglądane przez miejscowych kibiców. Należą do jednych z najsilniejszych w CONCACAF, a najwyższa liga przyciąga także licznych sponsorów, dzięki którym stopniowo coraz bardziej się rozwija. Sytuacja kadry narodowej nie wygląda już jednak tak kolorowo. Ciężko zakładać, by udało im się awansować na mundial, a większość zawodników nie prezentuje poziomu legendarnego składu z 2006 roku.

Ciekawostki

  •  Aktualnie reprezentacja Trynidadu i Tobago zajmuje 93 miejsce w rankingu FIFA.
  •  Pseudonim kadry narodowej Soca Warriors pochodzi od gatunku muzycznego Soka, który wywodzi się z Trynidadu i Tobago.
  •  Obecnym szkoleniowcem drużyny narodowej jest były reprezentant kraju Dennis Lawrence, który był w kadrze Trynidadu i Tobago na mundial w 2006 roku.
  •  Najpopularniejszym sportem w tym kraju jest krykiet.

Zobacz także: Piłkarskie wojny – Derby della Lanterna

Hasely Crawford Stadium – stadion narodowy w stolicy kraju Port of Spain
UDOSTĘPNIJ
Avatar
Urodzony w Warszawie student i miłośnik wszystkiego co włoskie, a w szczególności piłki nożnej. Poza "calcio" w każdej postaci pasjonat języków obcych, muzyki, horrorów oraz literatury grozy.