W naszej piłkarskiej podróży dookoła świata wyruszamy na kolejny kontynent. Tym razem zatrzymamy się w Europie, a pierwszym przystankiem będzie Malta. To wyspiarskie państwo położone jest na Morzu Śródziemnym. Piłka nożna jest tam najpopularniejszym sportem i jest bardzo chętnie oglądana przez miejscowych kibiców.

Drużyna narodowa

Reprezentacja Malty w piłce nożnej jest jedną z najsłabszych drużyn w Europie. Nigdy nie awansowali na Mistrzostwa Świata ani Europy. Bardzo rzadko zdarza im się także wygrywać mecze. Z reguły punktują tylko z drużynami o zbliżonym poziomie.

Futbol na Malcie pojawił się już w XIX wieku. Przybył wraz z brytyjskimi żołnierzami, którzy w ramach rozrywki grali w piłkę nożną i dzięki temu spopularyzowali tam ten sport. Pierwszy mecz Czerwoni rozegrali jednak dopiero w 1957 roku, kiedy to przegrali z Austrią 2:3. Od początku swojego istnienia prezentowali bardzo niski poziom i na pierwsze zwycięstwa musieli czekać aż 18 lat. Wówczas, w 1975 roku, pokonali Grecję w eliminacjach do Mistrzostw Europy. Przez wiele następnych lat reprezentacja nie robiła żadnych postępów. Przegrywali większość meczów i tylko od czasu do czasu udawało im się urywać punkty rywalom.

Zobacz także: Bakayoko vs Gattuso – spór mediolański

XXI wiek jest dla Malty bardzo dobrym okresem. W 2008 roku pokonali drużynę Liechtensteinu aż 7:1, co stanowi ich największe zwycięstwo w historii. Kilka lat później udało im się wygrać z Armenią w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2014. Była to ich pierwsza wygrana w meczu o punkty od 20 lat. W międzyczasie pokonali także dużo wyżej notowane reprezentacje Grecji oraz Węgier. Prawdziwym przełomem okazała się jednak Liga Narodów w 2018 roku. Trafili wówczas do grupy z Kosowem, Azerbejdżanem oraz Wyspami Owczymi. Jak można zauważyć, ich przeciwnicy byli na podobnym poziomie, dzięki czemu udało im się zremisować trzy mecze. Co prawda zajęli w grupie ostatnie miejsce, ale piłkarze nabrali pewności siebie, której przez wiele lat im brakowało. Reprezentacja Malty kontynuowała udaną serię również podczas niedawno rozpoczętych eliminacji do Mistrzostw Europy 2020. W pierwszych dwóch spotkaniach wygrali z Wyspami Owczymi oraz kilka dni później dzielnie stawiali czoła drużynie Hiszpanii. Ostatecznie przegrali ten mecz 0:2, ale zaprezentowali się naprawdę z niezłej strony, a napastnicy La Furia Roja mieli problemy z pokonaniem ich defensywy.

Zobacz także: Superga – Wzgórze, które pokonało niezwyciężonych

Radość piłkarzy Malty po pokonaniu Wysp Owczych 2:1. / FOT TimesOfMalta.com

Kluczowym zawodnikiem Malty w tym okresie był Andre Schembri. Napastnik cypryjskiego Apollonu jest bardzo ważnym graczem swojej reprezentacji, której niejednokrotnie ratował skórę. Poza nim z obecnej kadry można wyróżnić jeszcze Zacha Muscata (US Pistoiese). Prawy obrońca, który na co dzień gra we włoskiej trzeciej lidze, rywalizuje o miejsce w pierwszym składzie reprezentacji z Ryanem Camilleri. Mimo że jest młodszy od swojego konkurenta, może się pochwalić większym doświadczeniem. Muscat bowiem od kilku lat dobrze radzi sobie w niższych włoskich ligach, które stoją na wyższym poziomie niż maltańska ekstraklasa. Mówiąc o kluczowych piłkarzach Czerwonych należy także wspomnieć o prawdziwej legendzie tej kadry oraz najlepszym piłkarzu w historii. Michael Mifsud mimo 38 lat na karku dalej pozostaje ważnym elementem zespołu. W przeszłości przez kilka lat występował w Niemczech oraz Anglii. Aktualnie reprezentuje barwy miejscowej Birkirkary. Dla maltańskiej drużyny narodowej gra nieprzerwanie od 20 lat i przez ten czas rozegrał 134 mecze, w których strzelił 41 goli. Stanowi to rekord – zarówno pod względem występów jak i strzelonych bramek.

Michael Mifsud – żywa legenda maltańskiej piłki./ FOT VallettaFC.net

Rozgrywki klubowe 

Mimo niskiego poziomu rodzimych rozgrywek piłkarskich, cieszą się one sporym zainteresowaniem  kibiców. Na Malcie są cztery szczeble ligowe, a na najwyższym z nich (BOV Premier League) gra 14 drużyn. Zespół, który zajmie pierwsze miejsce, wygrywa ligę i gra w eliminacjach do Ligi Mistrzów, a dwa ostatnie kluby spadają do First Division. Maltańska ekstraklasa w ostatnich latach stała się bardzo interesująca, ponieważ ligę wygrywało aż 10 różnych zespołów! Najbardziej utytułowanym klubem jest Sliema Wanderers. Na swoim koncie mają 26 mistrzostw. Warto także wyróżnić kilka innych solidnych maltańskich ekip takich jak Birkirkara, Floriana lub Valletta. Niestety żaden z wymienionych klubów nie radzi sobie najlepiej na europejskim podwórku. Drużyny z Malty bardzo wcześnie odpadają z eliminacji do Ligi Mistrzów lub Ligi Europy i jeszcze żaden z nich nie zakwalifikował się do głównego turnieju.

Piłka nożna na Malcie pomimo braku sukcesów ma się dobrze. Zarówno reprezentacja, jak i rozgrywki ligowe stoją na niskim poziomie, ale kibice chętnie przychodzą na stadiony, by wspierać swój naród. Nic nie wskazuje także na to, by sytuacja w przyszłości miała się zmienić. Mimo sporego zainteresowania piłką w tym kraju, federacji brakuje środków, które mogłyby zostać przeznaczone na rozwój futbolu. Kibicom pozostaje zatem trzymać kciuki za kadrę w meczach z drużynami o zbliżonym poziomie, bowiem tylko z nimi są w stanie nawiązać wyrównaną walkę.

Ciekawostki

  •  Aktualnie reprezentacja Malty zajmuje 180 miejsce w rankingu FIFA.
  •  Wszystkie rozgrywki w tym kraju są półprofesjonalne.
  •  W ciągu całej swojej historii reprezentacja Malty wygrała tylko sześć meczów o punkty.
  •  Na Malcie największym zainteresowaniem cieszą się angielska Premier League oraz włoska Serie A. Wszystko ma związek z historią tego kraju. W przeszłości Malta była kolonią brytyjską. Następnie w latach 30. XX wieku w tym państwie bardzo głośnym tematem politycznym była sprawa językowa. Malta musiała wówczas zdecydować się, który język uznać za urzędowy – włoski czy angielski. Spowodowało to podział społeczeństwa i powstały pro-brytyjskie i pro-włoskie frakcje. Mimo że od tamtych czasów minęło już sporo lat, w kraju dalej mocno widoczne są wpływy z tych kultur, które odnoszą się także do piłki nożnej. Najpopularniejszymi zespołami na Malcie są Manchester United, Liverpool, Juventus, Milan oraz Inter. Obecne są tam także liczne fankluby tych drużyn.
  •  W sezonie 2017-2018 zawodnikiem Hamrun Spartans, zespołu z maltańskiej ekstraklasy, był Cristian Zaccardo. Mistrz świata z 2006 roku oraz były piłkarz między innymi Milanu, Palermo oraz Wolfsburga zagrał w 15 ligowych spotkaniach.

 

świata
Stadion Narodowy w Ta’Qali./ FOT mfa.com.mt

 

Zobacz także: Dookoła świata – Belize

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Urodzony w Warszawie student i miłośnik wszystkiego co włoskie, a w szczególności piłki nożnej. Poza "calcio" w każdej postaci pasjonat języków obcych, muzyki, horrorów oraz literatury grozy.