Puchar Azji za kilka dni wejdzie w decydującą fazę i poznamy najlepsze 16 zespołów turnieju. Z tego powodu zatrzymamy się tutaj na dłużej. Tydzień temu pisaliśmy o jednej z najlepszych reprezentacji tego kontynentu – Iranie. Dzisiaj zmienimy kierunek o 180 stopni i przedstawimy wam zespół uważany za chłopca do bicia w azjatyckiej piłce – Bhutan. Państwo położone jest we wschodnich Himalajach. W języku dzongkha (język urzędowy w Bhutanie) jego nazwa brzmi Druk Jul, co oznacza Królestwo Smoka. W kraju przesiąkniętym kulturą tybetańską oraz buddyzmem, swoje miejsce ma także piłka nożna, która w ostatnich latach poczyniła tam ogromny progres. 

Drużyna narodowa

Reprezentacja Bhutanu jest jedną z najmłodszych drużyn narodowych na świecie. Swój pierwszy mecz zagrali dopiero w 1982 roku, kiedy to ulegli Nepalowi 1:3. Zespół ten nigdy nie awansował do Pucharu Azji ani Mistrzostw Świata. Przez wiele lat Dragon Boys byli jedną z najgorszych reprezentacji na świecie, przegrywając mecz za meczem wielokrotnie dwucyfrowymi wynikami. W swojej blisko 40 letniej historii reprezentacja wygrała zaledwie sześć meczów.

Jedną z najważniejszych dat w piłkarskiej historii Bhutanu jest 30 czerwca 2002 roku. Wtedy to dwóch holenderskich partnerów reklamowych Johan Kramer oraz Matthijs De Jongh wpadło na zaskakujący pomysł. Reprezentacja Holandii w kiepskim stylu odpadła z eliminacji do Mundialu 2002, przez co wspomniana dwójka nie miała komu kibicować podczas Mistrzostw Świata. Postanowili zatem zorganizować mecz dwóch najgorszych reprezentacji na świecie. Wówczas dwa ostatnie miejsca w rankingu FIFA zajmowały drużyny Monsterratu oraz Bhutanu. Reprezentacja z niewielkiej wyspy położonej na Morzu Karaibskim zgodziła się wziąć udział w meczu i ruszyła w odległą podróż. Obydwa zespoły na początku grały nerwowo i spotkanie było bardzo wyrównane. Jednak zaraz po tym jak Bhutan objął prowadzenie, rozwiązał się przysłowiowy worek z bramkami. Gole strzelała  tylko jedna ze stron i mecz pomiędzy dwoma najgorszymi reprezentacjami na świecie zakończył się wynikiem 4:0 dla Dragon Boys. Na podstawie tego wydarzenia powstał także film dokumentalny pod tytułem The Other Final.

Zobacz także: Dookoła świata – Iran

Po sukcesie z 2002 roku reprezentacja Bhutanu spisywała się bardzo słabo. W ciągu blisko  15 lat nigdy nie udało jej się wyjść przed 200 miejsce w rankingu FIFA. Wszystko zmieniło się bardzo niedawno. Dragon Boys bowiem po raz pierwszy w historii wzięli udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata. W losowaniu trafili na reprezentację Sri Lanki, która była uważana za zespół dużo silniejszy i nikt nie dawał Bhutanowi większych szans. Pierwszy mecz odbył się 12 marca 2015 roku w stolicy Sri Lanki Colombo. Spotkanie zakończyło się sensacyjnym zwycięstwem Bhutanu 1:0. Mimo tego wszyscy kibice zgodnie twierdzili, że drużyna z Królestwa Smoka nie ma większych szans w rewanżu i szybko pożegnają się z eliminacjami. Nic bardziej mylnego. Rewanż miał miejsce 17 marca w stolicy Bhutanu Thimphu. Dragon Boys ponownie wygrali strzelając zwycięskiego gola w 90 minucie i to oni awansowali dalej. W kolejnej rundzie Bhutan trafił do grupy z Katarem, Chinami, Hong Kongiem oraz Malediwami. Tam nie udało im się sprawić już żadnej niespodzianki. Rozgrywki grupowe zakończyli z ośmioma porażkami, w wyniku czego odpadli z eliminacji.

Reprezentacja Bhutanu
Reprezentacja Bhutanu

Kolejnym sukcesem Bhutanu były eliminacje do Pucharu Azji 2019. W pierwszej rundzie ich przeciwnikiem była reprezentacja Bangladeszu, którą sensacyjnie wyeliminowali po standardowym dwumeczu. W kolejnej rundzie trafili do grupy z Malediwami, Palestyną oraz Omanem. Różnica poziomów pomiędzy tymi reprezentacjami była bardzo widoczna i Dragon Boys pożegnali się z eliminacjami po sześciu porażkach. Ostatnie eliminacje do Mistrzostw Świata oraz Pucharu Azji to największe sukcesy kadry Bhutanu w historii, dzięki którym udało im się awansować na 182 miejsce w rankingu FIFA. Największymi gwiazdami reprezentacji Bhutanu są na przykład Chencho Gyeltshen (Bengaluru FC), Tsenda Dorji (Thimphu FC) oraz Kharma Shedrup Tshering (Thimphu City).

Rozgrywki klubowe

W Bhutanie formalnie istnieje tylko jedna liga piłkarska, w której gra zaledwie sześć zespołów. Druga liga nazwana Thimphu League bądź A Division służy jako kwalifikacje do pierwszej ligi (Bank of Bhutan Premiere League), w której biorą udział zespoły wyłącznie ze stolicy kraju. Cztery najlepsze drużyny awansują do pierwszej ligi, a dwa najgorsze spadają do Division B. Najniższy szczebel rozgrywkowy w Bhutanie przypomina bardziej kopanie piłki na orliku niż zorganizowane rozgrywki, dlatego jedyną oficjalną ligą w Królestwie Smoka jest Bank of Bhutan Premiere League.

Pierwsze w historii rozgrywki klubowe w Bhutanie miały miejsce w 1986 roku. Jednak później ze względu na brak funduszy oraz przez problemy organizacyjne zostały one zawieszone na 10 lat. W 1996 roku powstały rozgrywki, które zrzeszały kluby wyłącznie ze stolicy kraju, ale nie były one uznawane za oficjalne. Dopiero w 2001 roku powstała A Division, która została zrzeszona w AFC. Był to najwyższy szczebel rozgrywek w Bhutanie, który później zmienił nazwę na używaną dzisiaj Bank of Bhutan Premiere League. Przez ponad 10 lat to zespoły ze stolicy kraju Thimphu dominowały w lidze. Dopiero w 2013 roku po raz pierwszy w historii ligę wygrał zespół z innego miasta. Najbardziej utytułowanym klubem w Bhutanie jest Transport United z dwoma wygranymi mistrzostwami. Obecnie w lidze grają trzy zespoły z Thimphu oraz trzy z innych dystryktów.

Zobacz także: Dookoła świata – Liechtenstein

Mimo iż piłka nożna w Bhutanie wzbudza wiele emocji, kluby oraz reprezentacja cierpią na braki funduszy. Wiążę się to z małym zainteresowaniem rodzimymi rozgrywkami. Kibice w Bhutanie wolą oglądać ligi europejskie niż derby Thimphu. Federacja piłkarska przeprowadzała wiele reform, mających na celu spopularyzowanie rozgrywek ligowych. Zmiany w systemie ligowym oraz ściąganie piłkarzy z zagranicy nie przyniosły jednak oczekiwanych skutków. Piłkarze musieli podejmować normalną pracę i nie mogli pozwolić sobie na wyjazdy poza kraj. Przez to kadra Bhutanu wystąpiła w eliminacjach do Mistrzostw Świata po raz pierwszy dopiero w 2015, a wielu zawodników musiało przedwcześnie kończyć karierę w reprezentacji.

Transport United
Ciekawostki:

– W 2000 roku reprezentacja Bhutanu przegrała z Kuwejtem aż 20:0. Jest to druga najwyższa porażka w historii azjatyckich rozgrywek.

– Stadion Narodowy Bhutanu (Changlimithang Stadium) jest jednym z najwyżej położonych stadionów piłkarskich na świecie. Leży ponad 2300 metrów powyżej poziomu morza, przez co wiele reprezentacji nieprzyzwyczajonych do takich warunków po meczach narzekało na problemy zdrowotne.

– Mimo dużej popularności piłki nożnej, w Bhutanie sportem narodowym jest łucznictwo.

– Wcześniej wspomniany Chencho Gyeltshen to pierwszy w historii kraju profesjonalny piłkarz. Jest największą gwiazdą swojej reprezentacji. Urodzony w 1996 roku napastnik przez kibiców nazywany jest CG7 albo Ronaldo z Bhutanu. Na ten moment zaliczył 32 występy w reprezentacji Królestwa Smoka oraz strzelił 10 bramek. Są to najlepsze wyniki w historii kadry. Obecnie gra w klubie z pierwszej ligi indyjskiej Bengaluru FC. Jest to także jeden z bardzo niewielu bhutańskich piłkarzy, którzy grali poza granicami kraju.

 

Changlimithang Stadium
Changlimithang Stadium

 

UDOSTĘPNIJ
Avatar
Urodzony w Warszawie student i miłośnik wszystkiego co włoskie, a w szczególności piłki nożnej. Poza "calcio" w każdej postaci pasjonat języków obcych, muzyki, horrorów oraz literatury grozy.