Wiosna, lato, a nawet jesień są porami, podczas których chętnie wychodzimy z domu. Zwłaszcza okres wakacyjny dla wielu osób jest czasem relaksu i odpoczynku. Gdy upał daje się we znaki, jedyne o czym myśli człowiek to schronienie się w zacisznym, przewiewnym oraz zacienionym miejscem. Właściciele ogrodów mają tu wiele możliwości, jednak najpopularniejsze jest postawienie funkcjonalniej i estetycznej altany. Przed rozpoczęciem procesu budowy należy przemyśleć kilka spraw, wśród których na pierwszy plan wysuwa się miejsce postawienia budowli. Najlepszym miejscem do usytuowania altany jest okolica z widokiem na najpiękniejsze fragmenty ogrodu, takie jak kwiaty, kępy drzew czy oczko wodne. Miejsce musi być też zaciszne, osłonięte od wiatru i z dala od głównego szlaku komunikacyjnego, jednak blisko domu.

Podział altan ze względu na ilość kątów i trzy najpopularniejsze typy

Projektując altanę, należy wziąć pod uwagę osobiste preferencje i pożądaną funkcjonalność. Altanki do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, dzięki czemu ich planowanie opiera się wysoce na dowolności. Wśród najpopularniejszych rodzajów altan wymienia się:

  • altany ogrodowe czworokątne – stanowiące najpopularniejszą grupę; budowane na planie kwadrata, znajdują swoje zastosowanie nie tylko w przestrzeni w obrębie posiadłości, lecz również w ogródkach działkowych bądź przy punktach gastronomicznych; cechują się prostym czterospadowym dachem opartym na konstrukcji z czterech filarów, mających formę słupów konstrukcyjnych lub ażurowych ścianek; tego typu altany są ustawne i funkcjonalne, a ich zagospodarowanie jest wysoce indywidualne;
  • altany ogrodowe sześciokątne – w przeciwieństwie do czworokątnych, są o wiele bardziej rozbudowane oraz posiadają większe możliwości aranżacyjne; doskonale komponują się zarówno w stylistykę nowoczesnych ogrodów, jak i tych utrzymanych w klasycznej konwencji;
  • altany ogrodowe ośmiokątne – w większości przypadków ośmiokątna forma jest mocno przybliżona do formy kolistej, przez co altanka ma zupełnie inny fason niż dwie poprzednie; najbliżej jest jej do stylu rustykalnego, przez co świetnie odnajdzie się w eleganckich ogrodach utrzymanych właśnie w temacie rustyku.

Wykonywane są zazwyczaj na planie wcześniej skonstruowanego szkieletu. Materiały, które umożliwiają jego budowę można znaleźć między innymi u renomowanego dystrybutora, jakim jest Polskie Centrum Dachowe. Asortyment sklepu bogaty jest w drewno konstrukcyjne o wysokiej odporności na uszkodzenia. Konstrukcje oparte właśnie na tym materiale są szybsze w budowie i bardziej wydajne.

Dach ogrodowej altanki jako jedna z najważniejszych części budowli

Zarówno w przypadku domu i altanki, dach jest zwieńczeniem całej pracy. Jego obecność jest bardzo istotna, gdyż to właśnie dzięki niemu można schronić się przed palącym słońcem i odpocząć w cieniu. W okresie letnim często występują serie opadów, doskonale rozbijających gęstą atmosferę powstałą przez temperaturę – posiadając altanę z dobrze skonstruowanym i uszczelnionym dachem można wciąż przebywać w ogrodzie, delektując się ochłodzeniem. Świetny rodzaj pokrycia stanowi papa, która dokładnie uszczelnia każdy szczegół dachu. Wytrzymała na warunki atmosferyczne jest uniwersalna dla wszystkich wymienionych konstrukcji. Wysokogatunkowa papa dostępna jest na stronie polskiecentrumdachowe.pl/produkty/papy/. Wybierając materiały budowlane warto sprawdzać przez kogo są one sprzedawane. Kupując u renomowanych producentów otrzymujesz gwarancję jakości i niezawodności ich usług oraz produktów.

FOT.Materiały Zewnętrzne
UDOSTĘPNIJ
Radio GOL
Jedyne takie sportowe radio internetowe. RadioGOL.pl jako pierwsze w Polsce oferuje profesjonalną współpracę z klubami sportowymi, dla których prowadzone są regularne relacje NA ŻYWO. Ponadto serwis oferuje artykuły, transmisje, komentarze i analizy profesjonalnych ekspertów, specjalizujących się w szerokim wachlarzu dyscyplin sportowych.