World Games 2017 we Wrocławiu na żywo w Radio Gol!

0

Już od 20 do 30 lipca we Wrocławiu największe sportowe wydarzenie roku w naszym kraju, czyli Igrzyska Sportów Nieolimpijskich – The World Games 2017. Na arenach Stolicy Dolnego Śląska sportowcy będą rywalizować w różnorakich dyscyplinach – od mającego wielkich fanów w naszym kraju żużla po szerzej nieznany korfball. A kto nie wybiera się do Wrocławia, niech siada przed swoimi urządzeniami i włącza RadioGol.pl!

W naszej ramówce pojawią się najciekawsze i najbardziej znane sporty, w jakich rywalizować będą sportowcy. Będą to: korfball, fistball, futbol amerykański, piłka reczna plażowa, sporty bilardowe, sporty wrotkarskie, unihokej, lacrosse i żużel. Są wśród tych sportów zapewne takie, które niewiele wam mówią, ale zapewniamy, że ich przebieg potrafi dać wiele emocji. Teraz przybliżymy wyżej wymienione sporty, by nie miały już one przed wami żadnych tajemnic.

Korfball
To dyscyplina z jednej strony bardzo podobna do koszykówki, choć trzeba przyznać, że jej pewne specyficzne aspekty nie pasują do tego sportu. Przede wszystkim każdy zespół liczy ośmioro zawodników – po czterech z każdej płci. Na 3,5 metrowym słupie zawieszony jest kosz (bez tablicy) do którego oba zespoły starają się wrzucić piłkę podobną do tej, którą gra się w piłkę nożną. Piłką nie wolno kozłować, a każda akcja daje tylko jeden punkt. Boisko do tej gry mierzy 40 na 20 metrów i podzielone jest na dwie strefy – obrony i ataku . W każdej z nich znajdują się dwie korfballistki i dwóch korfballistów danego zespołu. Co ważne, obecnie w korfballu gra się 4×10 minut.
Polska jako gospodarz wystawi oczywiście swoją reprezentację, jednak faworytami na pewno nie będziemy. Tytułu broni Holandia, a stawkę uzupełnią jeszcze trzy drużyny z Europy (Belgia, Wielka Brytania i Niemcy), dwie z Azji (Tajwan i Chiny) oraz Australia.

Futbol amerykański
Dla sympatyków tej dyscypliny w Polsce, którzy co roku śledzą rozgrywki najlepszej ligi świata w tej dyscyplinie (MLB) na pewno będzie to nie lada gratka, bo na Stadionie Olimpijskim odbędą się co prawda tylko cztery mecze, ale za to jakie! Wrocław zaszczycą swą obecnością Amerykanie, którzy w meczu półfinałowym podejmą Niemców, a w drugim spotkaniu Polacy zagrają z Francuzami.
W meczu futbolu amerykańskiego mierzą się dwie drużyny po jedenastu graczy. Zadaniem zespołów jest zdobycie w trakcie meczu większej ilości punktów od rywali. Piłkę można rzucać, podawać ręką, kopać, a nawet biec z nią. Punkty zdobywa się na trzy sposoby – przez dotarcie wraz z piłką do linii punktowej, rzucenie ją do zawodnika ze swojej drużyny, który już stoi w polu punktowym, albo podobnie jak w rugby kopiąc piłkę w stronę bramki rywali. W futbolu amerykańskim za przyłożenie otrzymać można 6 punktów, podwyższenie to kolejne 1 lub 2 punkty, a w końcu za celny kop otrzymać można 3 punkty.

Beach handball
Siatkówkę plażową kibice znają doskonale, coraz większą popularność zyskuje piłka nożna plażowa, a co na to szczypiorniści na plaży? Oni też pokażą nam swoje umiejętności podczas wrocławskich igrzysk. Ta odmiana różni się jednak od znanej nam tradycyjnej rywalizacji halowej. W grze uczestniczy czterech zawodników – bramkarz i trzech graczy z pola. Każda z dwóch połów trwa po 10 minut. Niezwykle ciekawie wygląda punktacja – jeden punkt drużyna dostaje za zwykłą bramkę, a dwie za trafienie zdobyte w spektakularny sposób, przez bramkarza oraz z rzutu karnego. Kto wygra daną połowę, otrzymuje tzw. punkt meczowy. Wygrywa drużyna z dwoma punktami meczowymi na koncie, a w przypadku remisu 1:1, rozgrywana jest dogrywka.
We Wrocławiu odbędą się turnieje mężczyzn i kobiet. W tym pierwszym obok Polski wystąpią Chorwacja, Brazylia, Katar, Egipt, Urugwaj, Australia, Węgry. U kobiet wystąpią Hiszpanki, Brazylijki Chinki z Tajwanu, Tunezyjki, Argentynki, Australijki, Norweżki.

Sporty bilardowe
W stolicy Dolnego Śląska zostaną w sportach bilardowych zostaną rozdane aż cztery komplety medali: w Poolu 9-bilowym mężczyzn i kobiet, karambolu oraz snookerze. W naszym kraju w ostatnim czasie największą popularność zyskuje ta odmiana i to na niej skupimy swoją największą uwagę. W snookerze na stole 12-stopowym ustawionych jest 15 bil czerwonych i w kolejności: żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa i czarna. Gracz podchodząc do stołu stara się wbić czerwoną bilę, za co otrzymuje jeden punkt. Następnie ma obowiązek wbijania jednej z bil kolorowych, innych niż czerwona. Informuje Jeśli mu się nie powiedzie, kolejka przechodzi na przeciwnika. Jeśli mu się uda, otrzymuje odpowiednią liczbę punktów (2 – za żółtą, 3 – za zieloną, 4 – za brązową, 5 – za niebieską, 6 – za różową i 7 – za czarną) i kontynuuje grę znów próbując wbić bilę czerwoną. Bile czerwone nie wracają na stół, zaś bile kolorowe wracają na swoje miejsce. Gdy gracz wbije ostatnią czerwoną bilę i przypadającą na nią kolorową, rozpoczyna wbijanie wszystkich bil kolorowych zgodnie z ich wartością punktową od najniższej do najwyższej. Jeśli gracz przegrywający posiada większą stratę, niż liczba punktów, która w postaci bil została na stole, może po błędzie rywala i podejściu do stołu, rozpocząć stawianie snookerów. Jest to sytuacja, gdy nie można bezpośrednio zagrać bili czerwonej lub kolorowej, gdy wymaga tego sytuacja, ponieważ jest ona zablokowana przez inne bile, co powoduje konieczność zaliczenia bili w inny sposób.
Reprezentacja Polski na TWG 2017 będzie liczyć jedną zawodniczkę i trzech zawodników. Oliwia Czupryńska i Mieszko Fortuński zagrają w 9-bilowego poola, Dawid Tonojan zmierzy się w rywalizacji karambola, a snookerowe grono dopełni Kacper Filipiak, który za przeciwników będzie miał między innymi byłego wicemistrza świata Alistera Cartera oraz dwukrotnego ćwierćfinalistę tych zawodów z 2016 i 2017 roku Kyrena Wilsona.

Sporty wrotkarskie
Tutaj pole do zainteresowania znajdą miłośnicy łyżew szybkich, jazdy figurowej i hokeja na lodzie. To nie pomyłka, gdyż we Wrocławiu będziemy świadkami wyścigów na wrotkach, co powinno bardzo mocno przypominać właśnie rywalizację panczenistów, a także jazdę figurową na wrotkach i hokej na lodzie… na rolkach. Jazda szybka będzie obejmowała rywalizację zarówno na torze ulicznym, jak i na torze wrotkarskim w hali. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety będą się mierzyć w wyścigach od 200 metrów na czas po rywalizację punktową na 10000 metrów. Niewiele zmieni się we wrotkarstwie figurowym, gdzie podobnie jak w tradycyjnych zmaganiach zobaczymy solistki, solistów, pary sportowe oraz pary taneczne. No i w końcu hokej na rolkach, który będzie bardzo ciekawym dopełnieniem zmagań wrotkarskich. Biało-czerwonych barw będzie bronić drużyna hokeistów oraz Aleksandra Goss, Aleksandra Glamkowska i Sonia Gach wśród kobiet, a także Paweł Ciężki, Gaweł Oficjalski i Jan Świątka lub Jakub Kościuch w jeździe ulicznej i torowej. Szykują się spore emocje. Trochę zapachnie nam zimą.

Unihokej
To gra, której podstawowe zasady zna duża część naszego społeczeństwa, gdyż jest od lat bardzo często propagowana na lekcjach wychowania fizycznego. Na The World Games będzie jednak gościć dopiero po raz drugi. Drużyna unihokeja, która przebywa na boisku liczy pięciu graczy oraz bramkarza. Gra się plastikową piłką i operuje kijem, który jest zakończony tzw. blendą. Gdy piłka jest w powietrzu można ją przyjąć na klatkę piersiową, a gdy po ziemi podaje ją kolega z drużyny można zatrzymać ją nogą. W sposobie rozstrzygnięcia tradycja zostaje zachowana – wygrywa ta drużyna, która strzeli więcej bramek w trzech 15-minutowych tercjach. W przypadku remisu jest przewidziana 10-minutowa dogrywka i ewentualne rzuty karne.
W stolicy Dolnego Śląska oprócz naszej reprezentacji wystąpią Finowie oraz Czesi. Te trzy reprezentacje stworzą grupę A. Szwedzi, Szwajcarzy i Amerykanie zagrają w grupie B. Najsłabsze drużyny z grup zagrają o 5. lokatę w turnieju. Cztery pozostałe zmierzą się oczywiście w półfinałach, by potem rozstrzygnąć między sobą walkę o medale.

Lacrosse
Podobnie do futbolu amerykańskiego – sport drużynowy znany głównie za Oceanem, który u nas dopiero zyskuje popularność. Co ciekawe, w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się tylko rywalizacja kobiet i będzie to debiut tego ciekawego sportu. W lacrosse gra się na trawiastym boisku, gumową piłką, którą operuje się za pomocą długiego kija, zakończonego siatką, do której łapie się piłkę, podaje, rzuca i przenosi. W jednym czasie na boisku przebywa 12 zawodniczek jednej drużyny, a na ławce czeka 6 rezerwowych. Mecz lacrosse liczy 2×30 minut. W przypadku remisu mamy dogrywki, nie funkcjonują rzuty karne.
We Wrocławiu wystąpi sześć zespołów narodowych – USA, Kanada, Japonia, Australia, Wielka Brytania i Polska. Nasze zawodniczki na pewno nie będą faworytkami.

Żużel
Wstydem byłoby przytaczać tutaj jakiekolwiek zasady tego sportu, skoro zna je w Polsce zdecydowana większość, a speedway gości na naszych antenach regularnie i jest świetnie realizowany przez ekipę wielkich pasjonatów. Jako nasz mały sport narodowy, żużel znalazł się wśród jednej z czterech dyscyplin na zaproszenie. Na Stadionie Olimpijskim, gdzie zostaną rozegrane zawody par zobaczymy najlepszych żużlowców z Danii, Szwecji, Rosji, Australii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz oczywiście Polski. Biało-czerwonych barw będzie bronić trójka: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Patryk Dudek (para + rezerwowy). A wśród innych reprezentacji nie zabraknie takich tuzów czarnego sportu jak Chris Holder, Fredrik Lindgren czy Emil Sajfutdinow.

Oficjalną rozpiskę zawodów na naszych antenach podamy już wkrótce! Bądźcie z nami!